Povidla z rynglí

Koláč z rynglí už se vaší rodině přejedl? Pak vyzkoušejte naše jednoduché recepty na povidla z rynglí! Nemusíte se bát, jde o osvědčené postupy z dob našich babiček, provařené několika generaci – vždycky se povedou.

Dnes tu máme recept na klasická rynglová povidla i na ta, která připravíte úplně bez míchaní. Pamatujte si, že rynglí budete potřebovat vždycky alespoň 5 kilogramů aby se vám příprava po všech stránkách vyplatila.

Nechutnější povidla z rynglí je třeba připravit klasickým způsobem. U plotny si tedy trochu postojíte (pamatujete na Křemílka a Vochomůrku?), ale po hotové ovocné sladkosti se bude zaručeně olizovat celá rodina.

Ingredience:

  • 5 kilogramů rynglí
  • 200 ml octa
  • dvě lžičky skořice
  • 1 lžíce čerstvé nastrouhané citronové kůry

Postup:

Ryngle dobře omyjeme, rozpůlíme a zbavíme pecek. Už tady si trochu potrápíte kondičku a trpělivost, ale to nejlepší teprve přijde. Vložte do hrnce, podlijte malým množstvím vody a chvíli duste. Po chvíli propasírujte, abyste ovoce zbavili otravných slupek.

Povidla z rynglí

Přidejte všechny ingredience – ocet, sůl, skořici i čerstvou citronovou kůru (nemusí být). Nyní je třeba směs za stálého míchání pomalu uvařit, odkud dostatečně nezhoustne. Plamen musí být mírný, jinak se povidla z rynglí připálí. U sporáku si tedy trochu postojíte – cca dvě hodinky. Ještě horká rynglová povidla naplňte do sklenic, které jste předem vymyli horkou vodou.

Pokud bychom je nechali vychladnout, mohly by se ve sklenicích snadno utvořit bublinky a následně plíseň. Dobře zavíčkujeme a uložíme do spíše. Jestli nebudete podávat povidla malým dětem, můžeme všechno na závěr „posichrovat“ lžíce slivovice nebo ještě lépe rumu, nalitá na povidla ve sklenici. Alkoholem můžete potřít i víčko. Takto ošetřená povidla vám ve spíži vydrží bez potíží několik let.

Rynglová povidla bez míchání

Receptura našich babiček má rozhodně něco do sebe. Ale co když na dvouhodinové postávání v kuchyni jednoduše nemáte čas? Pak jsou tu jednoduchá rynglová povidla bez míchání. A co budeme potřebovat?

Ingredience:

  • 5 kilogramů rynglí
  • 200 ml octa
  • 1 drobně podrcený badyán
  • dvě lžičky skořice
  • 1 lžíce čerstvé nastrouhané citronové kůry

Postup:

Ryngle odpeckujeme pokrájíme. Smícháme se všemi ostatními ingrediencemi a uložíme na teplém místě na 24 hodin pod kuchyňskou fólii. Takto odstátý základ na povidla přelijeme do hrnce a zprudka vaříme asi hodinu. Dalších pět hodin necháme hrnec jen pobublávat. Opravdu není nic třeba kontrolovat, otevírat ani míchat.

Hotová povidla rozmixujeme a ještě horká vložíme do připravených sklenic. Můžeme opět smíchat s alkoholem. Víčka na sklenicích dobře utáhneme, nakonec sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme zcela vychladnout. I tato povidla nám ve spíži vydrží poměrně dlouho.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno