Domů Zdravé recepty Ovocné recepty Zavařování mandarinek

Zavařování mandarinek

Hledáte novou výzvu pro svou kuchyni? Chcete si vyzkoušet práci s exotickými surovinami, a přitom skoro nic neriskovat? Mandarinky chutnají přece každému, a když je navíc zavaříte, určitě si u rodiny získáte cenné plusové body, a navíc do své spíže přidáte další zdravou a rychle hotovou pochoutku.

Výhodou je, že do kompotu schováte i mandarinky, nad kterými byste v kuchyni běžně ohrnuli nos. Takže až vás příště zase babička obdaruje dvěma taškami mandarinek, které už evidentně mají to nejlepší za sebou, budete na sto procent vědět, co s nimi.

Zavařování mandarinek

Zavařování mandarinek se vám zaručeně povede

Asi nikdy nebudeme mít mandarinek dost na to, abychom zaplnili velký zavařovací hrnec. Raději vám tedy ukážeme rychlé a spolehlivé zavařování v mikrovlnce, které si poradí i s jednou nebo dvěma skelničkami.

  • 3 mandarinky
  • 1 lžička cukru
  • 250 ml vody

Rozpis je na jednu skleničku, pokud budete mandarinek zavařovat více, nebojte se ho adekvátním způsobem navýšit. Mandarinky oloupejte a očistěte od všech bílých vláken. Ta jsou hořká a chuť kompotu by zkazila. I proto jsou zavařené mandarinky kupované v obchodech zcela bez slupek. Doma se pokuste tomuto stavu alespoň co nejvíce přiblížit.

Oloupané měsíčky mandarinek nasypejte do sklenic, přisypejte lžičku cukru a zalijte horkou vodou tak, aby pod okrajem zůstalo asi půl centimetru místa. Okraje skleničky dobře otřete ubrouskem a zavíčkujte.

Zavařte v mikrovlnce puštěné na plný výkon a to po dobu čtyř minut. Nechte vychladnout a uložte v temné a chladné spížce. Otevřené mandarinky spotřebujete do druhého dne. Dají se jíst jen tak nebo použít k naplnění dortů a koláčů.

Náš tip: podle počtu sklenic v mikrovlnce navyšte i čas. Na dvě sklenice budete potřebovat osm minut, na tři už rovnou dvanáct. Více sklenic najednou do mikrovlnky nevkládejte, výsledky už poté nebývají díky nerovnoměrnému ohřevu dobré.

Mandarinková zavařenina také potěší

Kompot je skvělý, ale určitě se nebojte vyzkoušet i jiné mandarinkové recepty. Perfektní na linecké cukroví nebo jen na každodenní mlsání je třeba mandarinková zavařenina.

Tady nebude ingredience rozepisovat, snad jen bodově.

  • mandarinky
  • cukr
  • horká voda

Nejdříve je nutné mandarinky důkladně oloupat a zbavit je bílých vláken. Mandarinkovou kůru odložíme stranou, bílou část vyhodíme. Z mandarinek nyní vymačkáme všechnu šťávu a opět uchováme pro pozdější použití. Zbylou dužinu zvážíme a přesně tolik si připravíme cukru.

Dáme vařit mandarinkovou kůru. Jakmile voda vzkypí, kůru vyjmeme, opláchneme ji pod studenou vodou a necháme přes noc odpočívat. Ráno kůru osušíme a nasekáme nadrobno.

Do hrnce vložíme nasekanou kůru, odvážený cukr a mandarinkovou šťávu. Vaříme 25-30 minut, poté provedeme želírovací test s talířkem. Pokud je zavařenina již dostatečně hustá, naplníme do sklenic, které otočíme dnem vzhůru. Skladujeme v chladné spíži.

1 komentář

  1. V mikrovlnce zavarujeme vše od doby, kdy jsme si ji pořídili. Dělám v ní okurky, ovoce, houby v octu i dušené, guláše a různá jídla a vše co potřebujeme až příště.
    Postup je jednoduchy. Suroviny náplním do sklenic a zaleju například lakem. Jídla dám do sklenic horká a vždy zavickuji, ale je na 1.zavit, aby mohl vzduch unikat. Jakmile jdou bublinky ode dna je čas sklenici vyndat a zatáhnout víčko s jeho současným promacknutim. Po nějakém čase chladnuti sledujeme zda je víčko promackle dovnitr, pokud ne je to špatně a musí se postup opakovat. Ve spizi je dobře někdy jen tak přejet rukou po vickach zda jsou prohnuta dovnitř. Pokud je prohnutí menší, je třeba potravinu zpracovat. Nestává se to často, ale u dusenych hub se to občas stane, jinak vše drží, jak židovská víra.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno