Prošlá mouka

Co s prošlou moukou, kterou objevíte zapadnutou doma ve spíži? Máte ji vyhodit, nebo ji můžete dále používat? Mouku určitě nevyhazujte, ještě najdete spoustu způsobů, jak ji využít.

Datum minimální trvanlivosti

Na moukách se uvádí datum minimální trvanlivosti, znamená to tedy, že je můžete konzumovat i po uplynutí data, které je uvedeno na obalu. U klasické hrubé, polohrubé a hladké pšeničné mouky, která je v uzavřeném a neporušeném obalu, je to období až do jednoho roku od uplynutí data minimální trvanlivosti.

U celozrnné mouky je období, kdy ji můžeme konzumovat po uplynutí doby minimální trvanlivosti, kratší. Je to zhruba 6 měsíců od data uvedeného na obalu.

Je důležité, jak byla mouka po celé období skladována, jestli byla na suchém a temném místě, uložená v uzavřeném obalu a jestli se na místě nevyskytovali moli, či jiní potravinoví škůdci. Nesprávným skladováním je ohrožena kvalita mouky a narušení jejích výživových parametrů. Díky tomu, že budete mouku skladovat na tmavém místě, bude mít menší tendence ke žluknutí.

Mouku neskladujte v blízkosti potravin, které mají výraznou vůni, jako například vedle cibule a česneku. Mouka velmi snadno nasaje pachy výrazných potravin, a to se potom projeví na její chuti a vůni a na výsledné kvalitě připravovaného pokrmu.

Kontrola všemi smysly

Po otevření mouku vždy zkontrolujte, jestli není napadena moly, nebo není plesnivá. Podívejte se, zda je dostatečně sypká, jak voní, jakou má barvu a ve finále zkuste, jak chutná. Pokud všechny parametry mouky vyhovují, je v pořádku a můžete ji bez problému zkonzumovat.

Mouka

Pravidelná kontrola spíže

Aby vám mouka přece jen neprošla do fáze, ve které ji už nebudete moci zkonzumovat, pravidelně si své zásoby potravin kontrolujte a ověřujte data spotřeby na obalech. Vyhnete se tak zbytečnému plýtvání a nebudete vyhazovat žádné jídlo.

Dlouhodobé skladování mouky

Pokud mouku doma skladujeme dlouhodobě, musíme zákonitě počítat se změnou její kvality i chuti. Pokud je uložena a nepoužita po dlouhý čas, ztratí svou přirozenou vlhkost, může lehce zatuchnout a změní se její chuť. Pokud budete z této mouky péct a vařit, měli byste počítat s tím, že bude pravděpodobně absorbovat z vařeného jídla více tekutin a výsledné gramáže, které v receptu použijete budou jiné, než bylo původně dáno. Tato mouka může tedy velmi ovlivnit výsledek vašeho snažení a váš koláč může být ve finále zbytečně moc sypký.

Je velmi zásadní, aby byla mouka dlouhodobě skladována v neporušeném obalu. Pokud by byla v obalu díra, nebo by byla otevřená, může velmi rychle nasáknout vlhkost a podlehnout zkáze. Také ji tímto způsobem mohou snadněji napadnout potravinoví škůdci.

Skladování v původních, papírových obalech nahraďte důmyslnějším uložením v plátěných sáčcích, nebo v uzavíratelných, průhledných, plastových, či skleněných nádobkách.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno