Protikvasinková dieta

Kvasinky jsou jednobuněčné organismy houbovitého charakteru, které se vyskytují i v naší běžné potravě – nejvíce v pečivu a sladkém ovoci. Ač je v mnoha případech můžeme považovat za užitečné, našemu tělu mohou způsobovat i velice nepříjemné záněty, kterých se problematicky zbavujeme.

Zásadou pro zbavení se kvasinkového zánětu je především nasazení přísné diety a péče o vyrovnanou hodnotu pH v organismu. Překyselení totiž podporuje růst a šíření kvasinek, přespříliš zásadité prostředí jejich pohyb zase zpomalí a způsobí hromadění na jednom místě. A to vhodné rozhodně není také – v tomto případě totiž mohou vznikat cysty a zhoubné nádory.

Jak se projevuje onemocnění kvasinkami?

Pokud se kvasinky dostanou do našeho organismu, dají o sobě rozhodně vědět. Prvotní náznaky onemocnění přitom nemusí být nápadné. Jedná se zvláště o únavu, opakovanou rýmu a kašel, snížení imunity, rozvoj alergií a kupříkladu i nadýmání. Výjimkou nejsou ani chronické trávicí a dýchací potíže.
Více si na sobě onemocnění kvasinkami můžeme všímat na základě vnějších viditelných faktorů, mezi které patří:
 – bílý povlak na jazyce
 – zapáchající dech
 – žloutnutí a třepení nehtů
 – kožní problémy, ekzém

Zásady protikvasinkové diety

Protikvasinková dieta bohužel patří k jedné z těch nejtvrdších a je třeba ji opravdu striktně dodržovat, pokud se chceme zdravotních potíží zbavit. Nevýhodou těchto onemocnění je fakt, že se dieta často doporučuje i jako celoživotní – pokud k tomu totiž kvasinkám poskytneme vhodné prostředí, vrací se zase zpět. Vše ale záleží i na konzultaci s odborníkem, kterého nikdy nenechávejme venku ze hry.
Zakázané potraviny při kvasinkové dietě:

Doporučené potraviny při kvasinkové dietě:

 droždí
 jáhly, pohanka
 chléb, rohlíky
 rýže, ječmen, oves
 koláče, zákusky, čokoláda
 špalda, špaldová mouka
 brambory
 jablka, kiwi, maliny, rybíz, švestky
 med, fruktóza
 libové maso, ryby
 sladké sušené ovoce (kandované)
 zeleninové šťávy
 uzeniny, plísňové sýry
 kokosový olej
Při protikvasinkové dietě se musíme vyhýbat zejména pečivu.

Při protikvasinkové dietě (pokud ji chceme brát vážně) bychom se také měli rozloučit s alkoholem a kávou, za kterou pravděpodobně budeme muset najít nějakou náhražku. Vhodné mohou být poměrně exotické kávové nápoje, mezi která patří například bylinná káva Brahmi, jež je vyrobena ze stejnojmenné byliny a příměsi čekanky. Údajně podporuje paměť a koncentraci, pomáhá rozvinout větší fyzickou aktivitu a společně s dalšími podobnými nápoji ji koupíme v obchodech se zdravou výživou, které jsou často i součástí velkých nákupních center.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno