Ředkvičky

Ředkvičky, neboli ředkev setá letní (Raphanus sativus var. sativus), jak zní její odborný název, je zeleninou, jejíž sezóna přichází v únoru. Jedná se o kořenovou zeleninu, která má jedlý kořen kulatého, někdy válcovitého tvaru. Zabarvení tohoto kořene je nejznámější v růžové barvě, ale dostupné jsou mnohé varianty – od bílé až po černé. Dužina je však vždy bílá (někdy s nádechem do růžova). Chuť ředkviček je závislá na počasí – čím více je sucho, tím jsou ředkvičky pálivější.

Původ ředviček

I když bychom dnes asi dlouho hledali někoho, kdo nezná ředvičky, původem nejsou z Evropy. Nejdříve byly pěstované v Číně, do Evropy se dostaly až v 15. století. V Americe byly ředkvičky poprvé doveženy roku 1629. Patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae), do které náleží i kapusta, brokolice, květák či křen. Ve Středomoří byly ředkvičky také velmi známou plodinou, používali ji také Staří Egypťané někdy v období stavby pyramid.

Pěstování ředviček

Latinské rodové jméno Raphanus, pochází z řečtiny a jeho význam je „rychle se objevující“. Tento název odkazuje na to, že semínka ředkviček mohou vyklíčit už za tři dny – k jídlu jsou za méně než čtyři týdny od výsadby. Z tohoto důvodu jsou oblíbenou první plodinou, kterou si sadí děti. Je možné je pěstovat po celý rok (v interiéru nebo vytápěném skleníku), nejčastěji je ale sadíme na přelomu března a dubna. Vzhledem k rychlosti jejich klíčení a zrání, je možné je zasadit třeba i v létě (jen jim vyberte takové místo na zahradě, kde je částečný stín). Ředkvičky se sadí ve shlucích, takže po vyklíčení je vhodné je vyjednotit, abyste dostali větší plody.

Sklízení a skladování

Řekvičky sklízíme v okamžiku, kdy dosáhnou velikosti kuliček. Je vhodné ředkvičky sesbírat raději menší, než zdřevnatí a nebudou dobré. Chutné jsou také listy a vyvíjející se semena. Sklízejte semenné lusky, dokud jsou stále zelené. Svěží křupavost a texturu si ředkvičky bohužel zachovávají jen několik málo dnů po sklizni. Skladujte je v lednici a vždy se snažte sklidit jen tolik ředkviček, kolik spotřebujete.

Spousta zdravotních přínosů

Ředkvičky patří bezpochyby k nejzdravější zelenině, kterou můžete konzumovat. Jsou plné živin a mohou pomoci zabránit určitým nežádoucím zdravotním stavům. Po staletí byly používány jako lidový lék, používají se také v ájurvédě a tradiční čínské medicíně k léčbě mnoha stavů, jako je horečka, bolest v krku, poruchy žluči a záněty.

Boj proti rakovině

Jíst ředkvičky může pomoci bojovat proti rakovině. Sloučeniny, které jsou v nich obsažené se rozkládají na isothiokyanáty. Ty pomáhají očistit tělo od látek způsobujících rakovinu a zabraňují rozvoji nádoru.

Podpora zdravého trávicího systému

Vláknina, která je součástí ředkviček, je důležitá z mnoha důvodů. Zejména pro správnou funkci trávicího systému. Vláknina napomáhá správné hustotě stolice, předchází zácpě, pomáhá udržovat správné hladiny cukru v krvi a také snižuje hladiny cholesterolu.

Antifungální vlastnosti

Ředkvičky jsou přírodní antimykotika. S jejich pomocí tak můžete bojovat s Candida albicans, což je běžná houba u lidí. Když Candida albicans přeroste, může způsobit vaginální kvasinkové infekce, orální kvasinkové infekce a invazivní kandidózu.

Ředkvičky a hubnutí

Ředkvičky obsahují velmi málo kalorií a prakticky žádný tuk, takže jsou velice oblíbenou zeleninou i u těch, kteří se snaží zhubnout nebo jíst zdravě. Jsou perfektní křupavou svačinkou. Obsahují vitamín C, který je důležitým antioxidantem (pomáhá bojovat s volnými radikály ve vašem těle a tím pomáhá předcházet poškození buněk způsobenému stárnutím, nezdravým životním stylem a toxiny životního prostředí. Vitamin C také hraje klíčovou roli v produkci kolagenu, který podporuje zdravou kůži a krevní cévy.

Nutriční informace

Ředkvičky obsahují malá množství:

  • draslík,
  • kyselina listová,
  • riboflavin,
  • niacin,
  • vitamín B6,
  • vitamin K,
  • vápník,
  • hořčík,
  • zinek,
  • fosfor,
  • měď,
  • mangan,
  • sodík.

Ředkvičky v kuchyni

Ředkvičky jsou skvělou surovinou, kterou můžete použít do salátů. Spousta lidí si je dá jen tak. Avšak existuje spousta zábavných způsobů, jakými lze ředkvičky použít. Zde je několik z nich:

  • Přidejte tenké plátky ředviček na pečivo s máslem, přírodním sýrem či jinou pomazánkou.
  • Můžete si připravit ředkvičkový dresink, který dáte do salátů nebo podáváte k pečenému masu, nebo jej použijete jako pomazánku. Připravíte jej tak, že smícháte půl šálku bílého jogurtu (nejlépe řeckého typu) se čtvrt šálkem strouhaných řekdviček, přidejte jeden stroužek utřeného česneku a zastříkněte balsamicovým octem. Rozmixujte dohladka.
  • Nahrubo nakrájené ředkvičky můžete přidat do tacos.
  • Doplňte ředkvičkami také své grilování. Grilované ředkvičky můžete přidat do hamburgerů nebo podávat ke steakům.
  • Naložte je stejným způsobem, jako okurky.
  • Orestujte je na troše olivového oleje s česnekem.
  • Použít můžete taktéž mladé ředkvičkové listy, a to do salátů.

Noc ředkviček

Každý rok 23. prosince v Oaxaca v Mexiku se koná Noche de Rabanos (Noc ředkviček). Jedná se o důležitou slavnost spojenou s vánocemi. Ředkvičky, které se zde pěstují, jsou opravdu obrovské. Slouží k vyřezávání různých postav: světců, dobyvatelů a revolučních hrdinů, ale také scén zobrazujících narození Ježíše Krista. Ten, kdo předvede nejlépe vyřezanou ředkvičku, získá finanční odměnu a obdiv ostatních. Původ tohoto festivalu zůstává nejasný, ale první ředkvičkovou uměleckou soutěž slavnostně otevřel primátor Oaxaca v roce 1897.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno