Domů Výživa O potravinách Rekonstituované maso

Rekonstituované maso

V dnešní době se s rekonstituovaným masem prakticky nesetkáte. Mnozí starší generace na něj však s úsměvem vzpomínají. Rekonstituované maso, čili REMA, se používalo jako polotovar ve školních jídelnách a zařízeních veřejného stravování.

Co je to rekonstituované maso

Rekonstituované masoRekonstituované maso je označení, používané pro strojově zpracované maso, rozřezané na malé kousíčky (lístky) a následně spojené do větších kousků. Jednalo se o oblíbenou metodu zpracování méně kvalitního výsekového masa. Používalo se především pro výrobu polotovarů, které se následně připravovaly ve školních jídelnách, podnicích a dalších zařízeních veřejného stravování. Příprava polotovaru byla rychlá a jednoduchá, výrobky REMA byly také cenově dostupné.

Rekonstituované maso dříve

Rekonstituované maso se hojně používalo během 80. let a prodávalo se pod obchodní značkou REMA. V té době vznikla především na území Prahy také řada specializovaných obchodů, které se zabývaly výhradně prodejem tohoto sortimentu. REMA byla hojně podporovanou a rozvíjenou značkou, propagovanou i v rámci reklamních spotů. Výrobci se snažili konzumenty přesvědčit, že se jedná o kvalitní maso, což svým způsobem byla pravda. Ačkoliv při přípravě nebyly použity prvotřídní kousky masa, pořád se jednalo o výsekové maso bez dalších přidaných látek, šlach či klubů. Maso drželo pohromadě díky vazebným silám bílkovin a díky přidané soli.

REMA mělo své příznivce i odpůrce

Chuť rekonstituovaného masa byla specifická a našla si řadu příznivců i odpůrců. REMA, ačkoliv se jednalo o polotovar, stále patřilo k tomu kvalitnějšímu, co mohli strávníci ve školních či podnikových jídelních jíst. Tyto polotovary se vyráběly z hovězího a vepřového masa a zaručovaly porce stejné velikosti, jakosti, homogenity a standardní kvality. Plátek REMA držel pohromadě, ale jeho chuť se od klasického kusu masa výrazně lišila. Kritici rekonstituovaného masa upozorňují také na tučnost a rozdílnost v kvalitě jednotlivých plátků, v závislosti na další úpravě a postupu přípravy v kuchyni.

Polotovary dříve a dnes

Při vzpomínkách na gastronomii předešlé éry se často usmíváme. Když se zamyslíme pořádně, nejsem na tom z hlediska polotovarů v dnešní době ještě hůře? Mnozí výrobci přidávají do svých výroků nejrůznější chemické přísady, které zvyšují trvanlivost, zlepšují chuť i barvu, ve výsledku takové produkty obsahují velmi málo masa. Ačkoliv nebylo rekonstituované maso z dob socialismu vrcholem gastronomie a nebylo vyrobeno z nejlepšího masa, přesto bylo jeho základem maso.

Řešení v dobách minulých i dnešních je jednoduché – vyhýbejme se náhražkám. Vařme a kupujme pokrmy z kvalitních surovin, u kterých si jsme jisti složením i kvalitou.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno