Rýžové mléko

Rostlinná mléka jsou vhodnou alternativou ke klasickému živočišnému mléku. Jsou zdraví prospěšná a při správné přípravě i chutné. Jedním z takových mlék je i rýžové, které je oblíbené především mezi sportovci.

Rostlinná mléka

Ne každý může nebo chce požívat klasické živočišiné mléko. Kraví, kozí nebo ovčí mléko je zapovězeno jako všem veganům, tak těm, kteří trpí alergií na bílkovinu v kravském mléku či laktózu. Nejen pro ně je vhodnou alternativou mléko rostlinné. I když nejde o mléko v pravém slova smyslu, nazývá se tak pro svou mléčnou bílou barvu. Existují postupy, které vedou k získání podobné chuti, jako má běžné kravské mléko. V následujících řádcích se zaměříme na mléko rýžové.

Rýžové mléko

Jak je z názvu patrné, rýžové mléko se vyrábí z rýže. Můžete si jej zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo také v některých lékárnách. Nejčastěji se rýžové mléko prodává v krabicích nebo ve skle. Chuť rýžového mléka je mírně nasládlá, často se přidává i vanilka pro zvýraznění chuti. Cena takového mléka není zrovna nízká, proto se mnozí uchylují k domácí výrobě.

Domácí výroba rýžového mléka

RýžeAčkoliv je bezpochyby jednodušší si rýžový nápoj koupit, levnější variantou, šitou na míru pro každého, je domácí výroba rýžového mléka. Postup je velmi jednoduchý. Budete potřebovat jen hrnek vařené rýže (ideálně přes noc odleželé a vychladlé), 4 šálky vody a případně suroviny pro dochucení (mandle, datle, vanilku). Rýži rozmixujte v mixéru s vodou a filtrujte přes jemné síto nebo textilní tkaninu. Nápoj nechte vychladnout a můžete s chutí popíjet. Chuť jednotlivých druhů rýžového mléka se může lišit, závisí na tom, jak moc je dochuceno, přislazeno a jaký typ rýže je při výrobě použit. Doporučuje se použití jasmínové rýže, eventuálně rýže natural. Existují však i jiné alternativy, např. rýžový nápoj z černé rýže.

Rýžové mléko a vliv na zdraví

Konzumace rýžového nápoje má pozitivní vliv na naše zdraví. Ve srovnání s kravským mlékem to rýžové neobsahuje žádný cholesterol, nezpůsobuje překyselování organismu, posiluje imunitu. Rýžové mléko je vhodné i pro alergiky, neobsahuje totiž mléčné bílkoviny ani laktózu. Rýžové mléko je velmi snadno stravitelné a obsahuje poměrně velké množství vápníku. Konzumace rýžového mléka je oblíbená i mezi sportovci. Obsahuje totiž poměrně velké množství sacharidů (cca 10 gramů na 100 ml), ale na druhé straně obsahuje jen minimální množství tuků.

Další druhy rostlinných mlék

Rostlinná mléka jsou velmi oblíbená a to rýžové je jen jednou z mnoha možností. Vyrobit i koupit si můžete nápoje z máku, mandlí, ovsa, konopí i slunečnice. Každé mléko má jinou chuť a také jiný obsah látek, je pak jen na vás, čemu dáte přednost a co od takového nápoje očekáváte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno