Nemůžete se v nejrůznějších mořských plodech zorientovat? V dnešním článku se zaměříme na hlavonožce sépie, kteří žijí ve Středozemním a Jaderském moři, stejně tak i na pobřežích východní Asie. Sépie se připravuje podobným způsobem jako oliheň. Jak sépie vypadají a jak se připravují v kuchyni?
Co je Sépie
Sépie jsou měkkýši a patří mezi hlavonožce. Patří k desetiramenným hlavonožcům a bývá dlouhá až 30 centimetrů. Na 8 ramenech jsou přísavky a 2 zbylá ramena slouží k příjmu potravy. Často se srovnávají s olihněmi, oproti kterým jsou zpravidla menší. Sépie dokáží v závislosti na prostředí, ve které žijí, měnit svou barvu. Sépie jsou během dne zahrabané v písku, na lov se vydávají až v noci. Patří mezi dravé tvory. Tito měkkýši konzumují mlže nebo drobné ryby. Sépie se loví kvůli masu a v přímořské kuchyni mají bohaté možnosti využití.
Konzumace sépií
Pro použití v kuchyni se zpracovávají chapadla a tělo sépie. Tito tvorové mají v těle také inkoustový váček, který má také využití v kuchyni. Inkoust se používá k přípravě černých těstovin a rizota, je zvláštní přísadou některých polévek a omáček. Sépiové maso i inkoust se často používají ve španělské i italské kuchyni. Hlavonožci jsou dobrým doplňkem i do dietnějších jídelníčků, obsahují málo tuku, zato jsou bohaté na důležité omega 3 mastné kyseliny.
Kde koupit sépie
Pokud budete ve Španělsku nebo Itálii, s čerstvými sépiemi se setkáte skoro na každém kroku. U nás to ale není tak jednoduché. Sehnat čerstvé sépie je velmi náročné, musíte navštívit specializovaný obchod s mořskými rybami a plody moře. Dnes i některé velké obchodní řetězce disponují pultem s čerstvými mořskými tvory, takže můžete zkusit sehnat i tam. Pokud byste si vystačili s mraženými sépiemi, shánění budete mít mnohem snazší. Na trhu jsou k sehnání i předsmažené sépie nebo sépiové kroužky, doporučujeme ale připravit si je sami.
Jak připravit čerstvé sépie
Poštěstilo se vám a nesete si domů čerstvé sépie? Pak se musíte postarat o jejich očištění. Obzvláště větší sépie se prodávají neočištěné, takže vás doma čeká trochu více práce. Nejprve musíte odstranit zobáček a poté vyříznout sépiovou kost. Poté je potřeba opatrně odstranit váček s inkoustem. Čerstvou sépii zpracujte co nejdříve – do dvou dnů. Pokud víte, že na její zpracování teď nemáte ani pomyšlení, pořiďte si radši sépii mraženou.
Sépie se obvykle krájí na menší kousky a připravují se z ní sépiové kroužky. Maso se musí osmahnout zprudka, ideálně 2 až 3 minuty. Při delším opékání by maso ztuhlo a nebylo by dobré. Sépii můžete i dusit, pak bude maso měkké, dušení ale musí trvat alespoň hodinu. Vyhledejte si jeden z mnoha receptů na sépie a zkuste si je připravit doma.