Skákání přes gumu

Zatímco pro děti minulé generace bylo skákání přes gumu jednou z nejzábavnějších pohybových her, dnes ji mnozí ani neznají. Pokud si chcete tento sport nejen pro děti osvojit, čtěte následující řádky, ve kterých se podíváme právě do tajů skákání přes gumu.

Skákání přes gumu je pohybová aktivita, primárně určená pro děti, není to však podmínkou. Jde o aktivitu, určenou pro tři osoby, které se na jednotlivých pozicích prostřídají. Skákání přes gumu je možné provádět v interiéru i venku, je však myslet na dostatek prostoru kolem sebe, aby nedošlo k úrazu. Skákání přes gumu je pohybovou hrou, pomocí které lze protáhnout celé tělo a současně se pobavit s přáteli. Jedinou pomůcku, kterou budete pro skákání přes gumu potřebovat je pochopitelně samotná guma. Zatímco v minulosti bylo běžnou praxí vytahování gumy z kalhot, dnes lze gumu pro sportovní účely zakoupit takřka ve všech sportovních potřebách, a to v mnoha barevných provedeních a různých velikostech.

Startovní pozice

Pokud chcete skákat přes gumu, musí vás být přesný počet tří osob. Během pohybové aktivity se fyzicky nadře jen jeden, ostatní vytváří různé „sportovní prostory“. To je výhodné z důvodu, že pokud se cvičením jedna osoba vyčerpá, mohou se účastníci vystřídat. Startovní pozice skákání přes gumu je následující: vzhledem k tomu, že má guma propojené strany a vytváří tak tvar kružnice, navleče se přes kolena jednoho i druhého účastníka a následně se natáhne. Nohy obou zapojených by měly být dostatečně roztažené, aby se vytvořily dvě od sebe přiměřené vzdálené rovnoběžky. S nimi budu pak samotný cvičící pracovat. Začátečníci by měli skákat přes gumu, nataženou hodně nízko – v úrovni kotníků. S přibývajícími schopnostmi se guma zvyšuje, nejprve do úrovně lýtek, pak po kolena, vyšší postavení gumy zvládnou jen ti nemrštnější.

Různé kombinace gumy

Princip skákání přes gumu spočívá ve vykonání přesně stanovené kombinace pohybů v předem daném sledu. Osoba, která skáče přes gumu, může pomocí špiček nohou různým způsobem přehazovat polohu jedné ze dvou rovnoběžek, případně pohybovat oběma současně či se nejrůzněji protáčet. Nejlépe se přesné pořadí a vykonávání jednotlivých kombinací naučíte, podíváte-li se na instruktážní videa.

Průběh hry

Během hry by se všichni tří zapojení měly ve skákání přes gumu prostřídat. Jakmile jedna osoba pokazí pořadí či vytvoří neexistující obrazec nebo už nemá kam skočit, na řadu přichází další hráč. Pokud se někomu podaří projít úspěšně celou sérií cviků, může se guma zvednout výše, čímž se zvýší náročnost hry.

Skákání přes gumu je zábavná kolektivní aktivita, která posílí ducha a především protáhne tělo. Skákáním přes gumu si však cvičící posilují i myšlení, logiku a prostorovou představivost. Jde také o aktivitu, která není náročná na vybavení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno