Škrábání, pálení v krku

Škrábe vás v krku? Máme pro vás několik tipů, jak se s tímto zdravotním problémem vypořádat! Navíc se dozvíte, že za škrábáním v krku nemusí být pouze prochladnutí.

Se škrábáním a pálením v krku se v průběhu života setká každý člověk. Jeho původem jsou obvykle viry nebo bakterie, které se v krku rozmnoží a způsobí zánět. Další, relativně častou příčinou škrábání v krku, je alergická reakce organismu na různé alergeny. Setkat se můžete i se škrábáním v krku v důsledku přetopených místností nebo naopak příliš studeného vzduchu.

Léčba škrábání v krku

Virový původ

Virová infekce patří mezi nejčastější příčiny škrábání v krku. Virů je velké množství druhů. Nejčastěji se přemnoží v dýchacích cestách a způsobí reakci imunitního systému. Důsledkem této reakce je mimo jiné překrvení a otok sliznic, což bývá provázeno také škrábáním v krku. Virové infekce se léčí klidem, podporou imunitního systému a případně léky tlumícími nepříjemné projevy infekce.

Bakteriální původ

Bakteriální infekce je další velmi častou nemocí. Nejčastěji bývají postiženy mandle a hltan. Podle síly infekce můžou být a většinou jsou nasazeny antibiotika. Antibiotická léčba by měla být nasazena až na základě laboratorního rozboru výtěru z krku. Bakteriální infekce se může přidat k virové infekci. Je proto důležité hlídat rozvoj onemocnění.

Alergie

Alergie je v podstatě reakcí imunitního systému na nějakou látku – alergen. Dochází k otokům a překrvení sliznice a to může provázet škrábání v krku. Alergie bývají doprovázeny dalšími příznaky. Jedná se zejména o záněty spojivek, rýmu, zhoršené dýchání, pálení v ústech, na jazyku a patrech. Alergie vyžaduje kompletní vyšetření v alergologické ambulanci a následnou léčbu.

Reakce na teplo a chlad

Tyto reakce lze zahrnout pod reakce alergické. Většinou je možné se s nimi vypořádat tak, že postižený vypozoruje, jaké prostředí mu způsobuje škrábání či pálení v krku a vyhýbá se mu. V případě přetrvávajících problémů je nutné vyhledat pomoc lékaře.

Alternativní pomoc při škrábání v krku způsobeném infekcí

Kloktání

Na prvním místě by mělo být pravidelné kloktání. Využít můžete české bylinky. Mezi nejúčinnější patří šalvěj a heřmánek.

Podpoření imunitního systému

Přírodní cestou můžete podpořit také imunitní systém. Oblíbenou bylinkou je echinacea. Pokud máte v pořádku zažívací systém, začněte každý den konzumovat několik stroužků pravého českého česneku. Pokud je to na vás silná „káva“, o něco snesitelnější je podávání na drobno nakrájeného česneku v hrachové polévce.

Další možnosti

Mezi vyzkoušené recepty patří užívání jitrocelového sirupu, který si můžete zakoupit v lékárně nebo vyrobit na jaře doma. Na škrábání v krku pomáhá i pravidelné užívání medu. Vyzkoušejte med rozpuštěný v teplém mléce. U medu si dejte pozor na to, abyste na něj nebyli alergičtí. Poměrně jednoduchou a rychlou úlevu přináší cucavé pastilky s příchutí eukalyptu nebo máty.

Každému člověku pomáhá něco jiného, takže se nebojte vyzkoušet více receptů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno