Snížená funkce (hypofunkce) štítné žlázy: Příznaky a léčba

Hypofunkce neboli snížená funkce štítné žlázy patří vedle zvýšené funkce tohoto orgánu (hypertyreóza) k nejčastějším onemocněním štítné žlázy. Jak se projevuje? Jaké jsou příčiny snížené funkce štítné žlázy? Jaké jsou možnosti léčby?

Štítná žláza je nepatrný, ale důležitý orgán v lidském těle. Najdete ji v krku, konkrétně před průdušnicí. Žlázu tvoří dva laloky, které produkují nepostradatelné hormony – tyroxin a trijodtyronin. Tyto hormony mají v těle důležité funkce spojené metabolismem i vývojem lidského těla.

Příčiny a projevy snížené funkce štítné žlázy

Jestliže dojde ke snížení funkce štítné žlázy, tělo se potýká s nedostatkem hormonů, které neumí jinak nahradit. Jestliže se hypofunkce štítné žlázy objeví v dětství (často je příčinou tohoto stavu nedostatek jódu ve stravě), může se u dítěte rozvinout kretenismus.

U dospělého člověka s sebou přináší snížená funkce štítné žlázy jiné projevy a rizika. Typická je zvýšená únava, pomalejší reakce, zpomalení metabolismu (to souvisí s nárůstem váhy), objevují se pocity chladu i slabosti, může se rozvinout ateroskleróza.

Struma neboli zvětšení štítné žlázy

Jedním z typických projevů onemocnění štítné žlázy je pak struma (vole), kdy dojde ke zvětšení štítné žlázy. S tímto příznakem je ale možné se setkat i při zvýšené funkci štítné žlázy, objevuje se ale také i při běžné funkci tohoto orgánu. Ke zvětšení strumy dochází především kvůli nedostatku jódu v potravě.

Zvětšené vole může zkomplikovat polykání a v těžších případech také dýchání. Strumu někdy doprovází také vypoulení oči, což je další z projevů onemocnění štítné žlázy. V případě strumy je vhodné zařadit do jídelníčku dostatek jódu, který najdete v mořské soli nebo v mořských rybách (údajně nejvíce jódu najdete v aljašské tresce).

Léčba snížené funkce štítné žlázy

Jestliže se u vás objevují výše uvedené příznaky snížené funkce štítné žlázy, neotálejte s návštěvou lékaře. Ten by měl provést důkladné vyšetření štítné žlázy a zjistit příčinu a druh onemocnění. Snížená funkce štítné žlázy se pak léčí především podáváním hormonů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno