Skolióza páteře: Příčiny, léčba a cviky

Všimli jste si někdy na ulici, kolik lidí se „hrbí“? Již málokdo z nás dokáže chodit pěkně zpříma a rovně. Je to daň za náš pohodlný sedavý život. Jaké jsou příčiny kulatých zad? Proč skolióza páteře vzniká? Jaké jsou možnosti její léčby?

Vadné držení těla a bolesti zad – to jsou hlavní projevy skoliózy páteře. Lékaři termínem „skolióza páteře“ označují zakřivení páteře buď doleva, nebo doprava. Příčin skoliózy páteře je několik. Může se jednat o strukturální změny obratlů, které jsou způsobeny například revmatismem, o vrozenou vadu nebo se skolióza vyvine na základě dlouhodobého špatného držení těla (ochablé zádové i břišní svalstvo).

Léčba skoliózy páteře

Léčba skoliózy páteře je úspěšná především u dětí. Do 16 let věku totiž probíhá tzv. osifikace (kostnatění kostí), které jsou proto lépe tvárné než u dospělého člověka. Lékař by měl stanovit stupeň postižení páteře a doporučit léčbu – někdy dostačuje rehabilitace, jindy je třeba nosit speciální krunýř (korzet).

U dospělého člověka je léčba skoliózy náročnější. Kromě rehabilitací mohou pomoci speciální masáže – používá se především tzv. Dornova metoda. V těžších případech pak může lékař doporučit operativní zákrok.

Cviky na skoliózu páteře

Pokud se řadíte k lidem s lehčí skoliózou páteře, pomůže vám speciální cvičení. Důležité ovšem je cvičit pravidelně – napravování kulatých zad je dlouhodobá záležitost. Kromě samotných cviků na záda, zařaďte také posilování břišních svalů, které se podílí na držení těla. Při chůzi myslete na správný postoj těla – rovná záda, ramena stažena dolů. Přejděme ale nyní k samotným cvikům:

  • Lehněte si na břicho, čelo opřete o podložku, ruce pokrčené ve tvaru „svícnu“ – lopatky přitahujte směrem k páteři, ramena tlačte dolů.
  • Stejná pozice jako v předchozím cviku, jen s tím rozdílem, že ruce mírně nadzdvihnuté natahujete dopředu a pak zpět, ramena tlačte dolů.
  • Lehněte si na záda, bedra přitlačte k podložce, nohy pokrčené, ruce roztažené. Nohy položte na jednu stranu, hlavu otočte na druhou stranu, záda v oblasti lopatek tlačte k podložce. Vydržte několik vteřin a opakujte na druhou stranu.
  • Klekněte si na podložku, ruce opřete o zem, natáhněte je do dálky, co to jde, protlačujte drobnými hmity oblast mezi lopatkami a snažte se dosáhnout co nejdále.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno