Nemoc Systémový lupus erytematodes: Jak ji léčit?

Nemoc Lupus je lékaři označována jako tzv. systémové onemocnění, protože zasahuje více orgánů v lidském těle. Proč nemoc vzniká? Jaké jsou její příznaky a možnosti léčby?

Systémový lupus erytematodes, jak zní celý název nemoci, zasahuje především kůži, na níž se objevuje vyrážka, dále srdce, plíce, ledviny, cévy nebo mozek. Ne u všech pacientů dojde k postižení všech těchto orgánů.

Typickým příznakem nemoci Lupus, které patří do kategorie chronických onemocnění, jsou ale kožní potíže (podráždění kůže se může objevit, pokud po pobytu na slunci) a bolesti kloubů.

Nemoc lupus je autoimunitní onemocnění, a proto je zpravidla léčena glukokortikoidy, které působí protizánětlivě a jsou schopny působit na imunitní procesy v těle. Bohužel se však setkáváme s jejich vedlejšími účinky. V případě těžších projevů nemoci lupus se podávají také imunosupresiva.

Proč nemoc Lupus vzniká?

Příčiny rozvoje nemoci Lupus nejsou zcela přesně objasněny. Jde o autoimunitní onemocnění, jehož spouštěčem je pravděpodobně infekce, které se tělo brání extrémními imunitními procesy. Určitou roli mohou hrát také geny a hormony (estrogen nebo prolaktin). Nemoc Lupus patří k těm vzácnějším – podle statistik trápí v průměru 1 osobu ze 4 000.

Spouštěče nemoci Lupus:

 • Sluneční záření (UV)
 • Antibiotika a některé další léky (například prokainamid, hydralazin, quinidin)
 • Hormony
 • Stres

3 druhy nemoci Lupus:

 • Kožní lupus
 • Systémový lupus
 • Léky vyvolaný Lupus

Ne vždy se musí kožní Lupus rozvinout do onemocnění systémového – stane se tak „pouze“ v 10 procentech případů. Kromě užívání léků je třeba při nemoci Lupus dbát také na klidový režim, naučit se udělat si čas sám pro sebe. Zejména kožní Lupus není nic příjemného a lidé z vašeho okolí si ho mohou plést s lupenkou. Nemoc ale rozhodně není nakažlivá!

5 KOMENTÁŘE

 1. Bez vyřešení skutečné příčiny lupusu nepřináší aplikace kortikoidů trvalé výsledky. Příčinou lupusu jsou určité potraviny v naší stravě, způsobující zánětlivé poškození střev a následné autoimunitní reakce těla. Ty se v případě lupusu projevují různými příznaky jako je únava, bolest kloubů, bolest na hrudi, červená vyrážka, pupínky, padání vlasů, světloplachost, zvýšená krvácivost, nedostatek dechu, krev v moči atd. Používám testy, které určí, jaké konkrétní potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají.

  • Dobrý den, s lupusem bojuji už roky. Netušila jsem, že za timto onemocněním můžou být nevhodné potraviny. Vaše testováni by mě zajímalo.

 2. Dobrý den,mám revmatickou artritidu a poslední dobou mám červený obličej okolo nosu a úst a bradě,je to určitě spojeno s touto nemocí,dá se to něak léčit…děkuji za odpověd

 3. Dobrý den,chtěla jsem říct s touto nemocí bojují už přes 20 let,nemůžu říct že je to tak nejhorší, chodím do práce děti mám 2 už dospělé naštěstí jsou zdraví, proto říkám všem musíme se řídit co doktoři pořadí.Děkuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno