Domů Zdraví Nemoci Plíseň na kůži: Jak se zbavit kožní plísně?

Plíseň na kůži: Jak se zbavit kožní plísně?

Plíseň na kůži – neboli mykóza – je nepříjemné onemocnění, které přináší zdravotní i společenské komplikace. Proč plíseň na kůži vzniká? Jak se jí zbavit a jaké jsou možnosti prevence?

Ani vlastně nevíte, kde jste k ní přišli. Najednou se plíseň na kůži objevila a vy se můžete jen domnívat, zda za to může nedávná návštěva plaveckého bazénu nebo nevhodné ponožky a obuv z umělých materiálů.

Mykózu způsobují kvasinky a houby, jež se živí buňkami zrohovatělé kůže. Nejčastěji se plíseň objevuje na kůži nohou, na rukou, na nehtech, ale může postihnout i pokožku hlavy. Z kvasinek způsobujících plíseň je nejznámější Candida albicans, která je příčinou onemocnění kandidózou, jež se vyskytuje především u malých dětí, obézních osob nebo diabetiků.

Jak poznat plíseň na kůži?

Plíseň na kůži se projevuje zejména zarudnutím a popraskáním pokožky. Postižené místo svědí a kůže se odlupuje, což je jednak nepříjemné a jednak nepěkné. Kandidóza se projevuje zejména bílými povlaky (na sliznici – například v ústech nebo v pochvě u žen v případě vaginální kandidózy). Specifickou plísní je pak mykóza nehtů, která postihuje především palec nebo malíček a rozšiřuje se od okraje nehtu do jeho středu. Nehty žloutnou a drolí se.

Rizika vzniku mykózy

Plíseň kůže je bakteriální onemocnění, které se rozvine především po styku s infekcí. Zvýšené riziko je při návštěvě bazénů, koupališť a dalších veřejných prostor. Je proto vhodné se dostatečně chránit (nosit například plaveckou obuv). Riziko onemocnění mykózou se zvyšuje u diabetiků, obézních lidí, u osob, jež se nadměrně potí, trpí nějakou jinou kožní chorobou (ekzém) nebo nosí neprodyšnou obuv a prádlo.

Jak se bránit plísni kůže?

  • Omezte nošení neprodyšných boty a prádla
  • Pečujte o svoji pokožku (např. si důkladně utírejte kůži mezi prsty na nohou)
  • Nepůjčujte si cizí obuv
  • Ve veřejných prostorách (bazén, koupaliště) noste vhodnou obuv

Léčba mykózy kůže

V případě, že se u vás rozvine onemocnění mykózou, zajděte ke kožnímu lékaři. Zbavit se plísně kůže vyžaduje trpělivost – není totiž výjimkou, že se mykóza často vrací. Aplikujte proto léčiva (krémy, roztoky) předepsaná lékařem pravidelně a dbejte na prevenci.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno