Artróza kolene

Artróza kolene je postupný proces, kdy dochází k úbyttu a poškozování kolenní chrupavky. V článku si rozepíšeme jaké bývají jaké první příznaky a projevy. Řekneme si také jaké jsou příčiny a jak by měla správně vypadat léčba artrózy kolene.

Artróza kolene (někdy se používá název Osteoartróza kolene či Gonartróza) patří mezi degenerativní onemocnění. Postupně úbývá chrupavka a součásně nárůstá kostní tkáň v oblasti kolenního kloubu. Dochází pak také ke snižování celkové pružnosti chrupavky. To pak postupem času začíná způsobovat bolesti kolene. Čím máte větší věk tím je větší šance na rozvoj artrozy. Artróza se však objevuje i u mnohem mladších lidí.

Možné příčiny

Příčiny atrózy kolene mohou být opravdu různé. U někoho je artróza následkem úrazu či dopravní nehody. Mezi možné příčiny patří také různé vývojové vady na kolenním kloubu. Mezi další příčiny se řadí dlouhodobé nadměrné zatěžování kloubů (časté například u profesionálních sportovců či u horníků atd.). Artróza se také častěji objevuje u úbézních lidé, klouby pak musejí snášet mnohem větší zatížení. Roli zde hraje i genetika.

Artróza kolene: příznaky a projevy

Artróza kolene se projevuje především těmito příznaky a projevy:

  • ztuhlost kloubů – na začátku se objevuje tato ztuhlost kolen hlavně po ránu.
  • bolest kolen – bolest je pociťována hlavně během pohybu. Na úplném začátku se bolesti nejvíce projevuje při chůzi ze schodů.
  • omezení pohyblivosti – dochází k omezení pohyblivosti kolenního kloub

Léčba artrózy

Samotná léčba artrózy se liší dle podle rozsahu poškození kolenní chrupavky. Využívají se různé rehabilitační metody jako jsou: magnetoterapie či elektroterapie. Rehabilitace a cvičení jsou velmi důležitá.  Používají se také různé léky na zlepšení stavu kloubních chrupavek.

Babská rada radí užívání kostivalové masti.

V těžkých stádiích je třeba přikročit k náhradě kolenního kloubu

Určitě také navštivte specializovaný web o artróze http://www.artrozakloubu.cz/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno