Zborcená klenba: Příčiny, příznaky, léčba

Zborcená příčná klenba patří k nejčastějším problémům statiky nohou. Objevuje se zejména u žen a může vést ke vzniku tzv. kladívkovitých prstů nebo otlaků. Jak zborcenou klenbu poznáte? Jaké jsou možnosti její prevence?

Nevhodná obuv, příliš vysoké podpatky – to jsou časté důvody, proč nás pobolívají nohy. Neuvědomujeme si ale, že kromě bolesti si koledujeme o vážnější problém – zborcenou klenbu. Noha má dvě klenby: podélnou, kterou najdeme mezi palcem a patou, a příčnou, jež je mezi kloubem malíčku a palce. Zborcení podélné i příčné klenby vede ke vzniku plochých nohou a s nimi souvisejících zdravotních problémů.

Příznaky zborcené klenby

Příznaky zborcené klenby se projevují zpravidla až v době, kdy je pozdě. Je proto více než vhodné dbát na prevenci – nad svou obuví by se měly zamyslet především ženy, u nichž je zborcení klenby častější než u mužů právě z důvodu nošení nevhodných bot.

Boty pro denní a pravidelné nošení by neměly mít příliš vysoký podpatek. Stejně tak nejsou vhodné ploché podrážky (jako například u levných žabek nebo balerínek). Pokud už koupíte levnou botu z finančních důvodů, dejte si do ní alespoň zdravotní vložku.

Příčiny zborcené klenby

Kromě nevhodné obuvi patří k dalším příčinám zborcené klenby genetické dispozice, svoji roli hraje také nadváha, nedostatek vitamínu D a vápníku nebo hormonální změny. Svým nohám by měli věnovat pozornost také všichni, kteří je nadměrně využívají a přetěžují, ať už při sportu nebo při zaměstnání (kadeřnice, prodavačky apod.).

Jak se léčí zborcená klenba?

V případě, že dojde ke zborcení klenby, nastává řada zdravotních komplikací – velká bolest při chůzi nebo pohybová omezení. Částečně lze zborcenou klenbu léčit prostřednictvím ortopedických vložek, nošením zdravotní obuvi a rehabilitací. Těžší stádia onemocnění si vyžadují chirurgický zákrok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno