Domů Zdraví Nemoci Zadní rýma a její léčba: jak vyléčit rýmu?

Zadní rýma a její léčba: jak vyléčit rýmu?

Trápí vás už nějakou dobu rýma a nemůžete se jí zbavit? Neustále smrkáte, ale v podstatě bez výsledku, protože váš nos zůstává stále plný? Pravděpodobně jde o rýmu, které se lidově říká zadní. Jaké jsou možnosti její léčby?

V případě zadní rýmy je zahleněna především zadní část nosohltanu a postiženy mohou být také vedlejší nosní dutiny. Nejde o stav nijak příjemný a při některém z nachlazení ho pravděpodobně zažil už každý z nás.

Projevy a příznaky zadní rýmy

O zadní rýmě se říká, že nejde vysmrkat a toto označení je výstižné. I když se pacient vysmrká, nemá pocit, že by se pročistil. K hlavním příznakům také patří pocity zahlenění nosních dutin, které mohou být doprovázeny bolestmi hlavy nebo napětím v hlavě. Zadní rýma může doprovázet nachladnutí, chřipku nebo angíny či další nemoci.

Léčba zadní rýmy

Důležitým předpokladem léčby zadní rýmy je uvolnění dýchacích cest a nosohltanu. Hleny pak budou moci snadněji opustit tělo a nemocný je bude moct konečně vysmrkat. K léčbě zadní rýmy je možné využít jak prostředky západní medicíny, tak i rady z lidového léčitelství.

Lékař vám zpravidla předepíše kapky, které vám mají rýmu uvolnit a usnadnit vysmrkávání. Podobnou službu vám prokáže také mořská voda ve spreji, kterou můžete zakoupit v lékárně.

V lidovém léčitelství je pak používáno napařování – do lavóru nalijete horkou vodu (případně nálev s bylinkami), předkloníte se a přes hlavu si hodíte ručník. Páru nadechujete a s výdechem se narovnáte a vyfouknete. Takto musíte vydržet několik minut.

V případě, že zadní rýma neustupuje ani přes podobnou léčbu a nezaberou ani kapky z lékárny (podávat by se měly asi jeden týden), může lékař doporučit antibiotika. S nimi však opatrně, zvláště pokud jste je měli v nedávné době.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno