Trápí vás opary na rtech? Proč jimi trpíte zrovna vy? Co opary způsobuje? Jaké jsou možnosti jejich léčby? Jak se jich jednou pro vždy zbavit?
Asi tušíte, že opary na rtech jsou způsobeny viry. Ty mají usnadněnou práci v případě, že je náš organismus oslaben. To znamená, že máme sníženou imunitu, jsme vystaveni nadměrné stresové zátěži apod.
Jak opary vypadají?
Opary na rtech nejsou moc pohledné. Jde o drobné puchýřky naplněné tekutinou, které později prasknou a vytvoří nevzhledný strup. Vznik oparů může doprovázet svědění na rtech, popřípadě se může objevit zvýšená teplota.
Opary určitě nezaměňujte s popraskanými koutky nebo rty, které jsou způsobeny nedostatkem vitamínů nebo pobytem na prudkém slunci či naopak v mrazivém počasí. Léčba popraskaných koutků je v takovém případě snadná – stačí rty potírat balzámem nebo medem a doplnit vitamíny.
Účinná léčba oparů na rtech
Jestliže cítíte, že se vám na rtech klube další opar, máte několik možností, jak ho v předstihu začít léčit. V lékárně zakoupíte například různé speciální náplasti na opary nebo různé krémy, které zpravidla obsahují aminokyselinu lyzin – látku, která je používána k léčbě oparů.
Z lidové medicíny je možné pro léčbu oparů na rtech doporučit meduňku nebo třezalku. Prodává se například meduňkový krém, který můžete na opar na rtu aplikovat, ale stejně účinný je i odvar s meduňky. Aplikovat byste ho měli několikrát denně.
Možnosti prevence oparů na rtech
Poslední studie hovoří o tom, že na opary na rtech platí také vitamín C. Posílí vaši imunitu a obranyschopnost organismu, takže je vhodný také jako prevence oparů. Pokud opary na rtech trpíte pravidelně, prevenci určitě nepodceňujte. Kromě dostatečného přísunu vitamínů (nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny), se otužujte (pohyb na čerstvém vzduchu je ideální) a dbejte na správnou životosprávu.