Spirit of the game nemusí být slyšet

Praha, Hradec Králové – Ultimate frisbee si našlo další příznivce. Po invazi na střední školy roste jeho popularita i mezi neslyšícími. Právě jim je určen turnaj, který proběhne tuto neděli, 15. května od 9:00 do 15:00, na hřištích sportovního areálu Třebeš v Hradci Králové.

A nejde o první akci svého druhu. Premiéra se konala loni a sklidila velký úspěch. Zúčastnilo se jí přes 70 lidí ve 13 týmech. „Musím říct, že i mě překvapila tak hojná účast. Myslím si, že neslyšící upoutal zajímavý a pro ně neznámý sport,“ říká k tomu Jana Havlová ze sdružení Czech Deaf Youth, které akci připravuje ve spolupráci s Českou asociací létajícího disku.

Letos se přihlásilo 7 týmů do kategorie od 18 let. Což je sice o něco méně, ale zase se bude hrát ve více lidech. V dětské kategorii nastoupí 4 týmy včetně jednoho ze Slovenska. Týmy budou stavět na lajnu vždy pět hráčů místo klasických sedmi. Stejně jako loni, i s letošním turnajem bude pomáhat pár ligových hráčů přímo z Hradce. Počítá se i s účastí úřadující mistryně Evropy Veroniky Šedové z týmu Hot Beaches. Turnaj odstartuje v 9 hodin exhibicí hostujících hráčů z české ligy.

S nápadem uspořádat turnaj pro neslyšící přišla Jana Havlová, která o frisbee slýchávala od svého spolužáka s gymnázia Vaška Misíka. „Na frisbee ultimate se mi líbí hlavně spirit of the game. Je to podle mě možnost, jak se naučit fair play. Málokdo je opravdu fanouškem fair play,“ konstatuje Jana, která se turnaje zúčastní i jako hráčka. Jen doufá, že oproti loňsku na tom bude zdravotně líp a nebude jen „přihrávat klukům“.

Turnaj se bude konat v areálu Třebeš v Hradci Králové:
Třebeš – GPS Loc: 50°11’22.058”N, 15°50’11.49”E

Spirit of the game – v tom je frisbee jedinečnou hrou!

Praha – Duch hry činí z ultimate frisbee unikátní sportovní hru. Odpovědnost za čistotu hry je totiž vložena do rukou samotných hráčů. Jako málokterá sportovní hra se obejde bez rozhodčích, a to i na mistrovstvích světa Soutěživost má zelenou, ale nikdy ne za cenu faulu či ztráty vzájemného respektu hráčů. Nestává se, že by se hráč dopustil úmyslného faulu. Dojde-li k nechtěné srážce či jinému fyzickému kontaktu, hra se vrací do situace před sporným momentem a nikdo není potrestán. Hráči velmi dbají na dodržování tohoto morálního kodexu a na každém turnaji je vyhlašována cena Spirit of the Game, která není cenou útěchy pro nejslabší družstvo, ale mezi hráči je hodnocena obdobně jako vítězství v turnaji.

Proto frisbee není jen obyčejná hra!

Ultimate frisbee je dynamický týmový sport, který se hraje na travnatém hřišti s koncovými zónami, jež jsou podobné americkému fotbalu. Každý z týmů staví do hry sedm jednotlivců a hra obvykle končí ziskem sedmnáctého bodu. Úkolem týmu je dopravit létající disk do koncové zóny pomocí přihrávek, poslední zachycená přihrávka v zóně znamená bod. Hráči s diskem nesmějí běhat a bránící tým může kdykoliv srazit letící disk či zachytit přihrávku útočícího týmu, čímž získává disk na svou stranu.

Vznik létajícího talíře? Z pekařské formy…

Historie frisbee jako sportu spadá do padesátých let minulého století, kdy stavební inženýr z Los Angeles Walter Frederick Morisson dostal nápad využít talířů jako sportovního náčiní a úspěch získal tím, že k jejich výrobě použil plastické hmoty. Původně totiž talíře sloužily americké pekařské firmě Frisbie Baking Company jako formy pro výrobu pečiva.

Dlouhá léta se disk vylepšoval, upravoval a teprve až v roce 1965 byl létající talíř pod názvem Frisbie patentován. V té době hry s létajícím talířem zdomácněly na amerických univerzitách a v současné době jsou zde nejrozšířenějším sportem. Létající talíř si oblíbily miliony lidí a podle statistik se disků na americkém kontinentě prodá ročně víc než vybavení na basketbal, baseball a americký fotbal dohromady.

Frisbee má od roku 1968 svoji mezinárodní sportovní asociaci WFDF (World Flying Disc Federation), jež nyní zastřešuje více než 100 národních asociací ze všech světadílů s výjimkou Antarktidy. Evropská asociace Frisbee sdružuje 34 řádných členů a další země eviduje. Mistrovství světa se koná jednou za čtyři roky.

FRISBEE® je reg. ochranná známka spol. WHAM-O Inc., USA

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno