Správné stravovací návyky

Ráno po zazvonění budíku vyskočíme z postele, provedeme to nejnutnější a s prázdným žaludkem vyrazíme do práce nebo do školy. Na oběd mnohdy ani nezbude čas, vše poctivě doženeme večer. Takhle bohužel vypadá stravování mnohých z nás a je zřejmé, že to není ideální. Co všechno patří mezí základní stravovací návyky, které bychom měli dodržovat? To se dozvíte v následujících odstavcích.

Snídaně – základ každého dne

Fakt, že vynechání snídaně není pro naše tělo zrovna ideální, ví téměř každý. Jen málokdo si však uvědomuje její význam a možné dopady, které se projeví v průběhu dne, ale především z hlediska dlouhodobého. Při správných stravovacích návycích by měla snídaně zabrat čtvrtinu denní přijaté energie!

Proč je snídaně důležitá

Uvědomte si, jak dlouho spíte a kolik času je vaše tělo bez příjmu jakékoliv potravy. Ráno je zkrátka připraveno přijmout energii a posílit se tak do nového, často náročného dne. Lidé, kteří nesnídají, se také snaží vše dohnat při nejbližší příležitosti. Důležité pravidlo – větší počet menších porcí během dne.

Vyvážená pestrá strava

Ovoce je důležitým zdrojem vitamínů

I to je velkým kamenem úrazu mnoha lidí. V českém prostředí je kalorický příjem často přemrštěný, a to především ve formě tuků a rychlých cukrů, bílkoviny přijímáme často v nedostatečném množství.

Talíř musí zářit všemi barvami

Při přípravě pokrmů nezapomínejme na zeleninu a ovoce, jsou cenným zdrojem mnoha vitamínů, nezbytných pro naše tělo. Ani masa s nízkým obsahem tuku se bát nemusíme – kuřecí, krůtí, libové vepřové či hovězí, to vše je při správné přípravě v pořádku.

Tuky ano, ale ty zdravé

Zcela omezit příjem tuků není správným řešením. Lidské tělo tuky potřebuje, ovšem není tuk jako tuk. Pro změnu stravovacích návyků je nutné omezit příjem živočišných tuků (zapomeňte na bůčky, silnou vrstvu sádla apod.) a nahrazuje je přírodními.

Na ryby se zapomíná

Mnohé průzkumy ukázaly, že na českém talíři chybí často zcela úplně ryby. To je velká škoda, jelikož jsou zdrojem kvalitních bílkovin a také Omega-3 mastných kyselin, které mají vysoce pozitivní vliv na náš kardiovaskulární systém.

Smažené pokrmy

Smažené pokrmy, které se přímo topí ve velkém množství oleje – bez těch se v jídelníčku obejdete. Nahraďte smažení alternativní přípravou pokrmů – vaření, dušení, grilování, zapékání. Možností je vážně mnoho.

Jak je to s cukry

S cukry je to složité. Jsou zdrojem energie a pro přežití náročných dnů se bez nich neobejdeme. Je však třeba odlišovat cukry a sacharidy. Cukry jsou jen podskupinou sacharidů, ty jsou však mnohem komplexnější. Zásadní pravidlo – redukovat příjem cukrů (především sladkostí) a nahradit je složitějšími sacharidy, které se rozkládají postupně a dodají tak energii na mnoho hodin

Změnit své stravovací návyky ze dne na den je velmi obtížné. Je však nutné uvědomit si, v čem ve stravování chybujete a své chyby postupně napravovat. Začněte právě snídání, omezením cukrů a tuků a zvýšením konzumace nízkotučného masa a hlavně ovoce a zeleniny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno