Domů Zdraví Seznam chorob Svalový revmatismus: příznaky, léčba

Svalový revmatismus: příznaky, léčba

Hned na začátku bychom chtěli oddělit klasické lidové revma od svalového revmatismu. Mezi lidmi se ustálilo říkat revma všemu, co se týká jakýchkoliv bolestí kloubů, svalů atd. Přitom bolavé koleno být revmatismus vůbec nemusí. Proto se dnes podíváme na detailnější informace o samotné nemoci a zároveň si povíme o její léčbě.

Co je to svalový revmatismus?

Jinými slovy se mu také říká fibromyalgie, fibromyalgia nebo jen FM. Tento druh revmatismu postihuje, jak je Pacient, kterého bolí svaly na rukou v důsledku revmatismu.patrné ze samotného názvu, především svaly. Nevyhýbá se však ani vazivu, nervové tkáni, tukové tkáni nebo šlachám.

Příčiny této nemoci nejsou vždy stoprocentně jasné. Vznik svalového revmatismu může souviset s autoimunitní chorobou, narušením imunitního systému nebo metabolickou poruchou. Bohužel nelze opomenout ani faktor dědičnosti.

V některých případech se na jeho vzniku podílejí zároveň velice banální příčiny. Máme na mysli například pohyb na průvanu nebo v chladném a vlhkém prostředí. Stejně tak může zdraví našich svalů negativně ovlivnit i jednostranná zátěž.

Nakonec tu jsou tzv. ložiskové infekce, které jsou ale častější u kloubního revmatismu. Revma je obecně pro lékaře velkou záhadou a často se příčiny ani nedopátrají. Stejně tak léčba není vždy tak účinná, jak bychom chtěli.

Příznaky svalového revmatismu

Hlavním příznakem, který se objeví vždy, je bolest. Většinou je to bolest zad, ramen, paží nebo šíje. Člověk se cítí tak nějak strnule, jakoby celou noc spal na tvrdé podlaze. Ztuhlost je cítit hned od rána, kdy vám dělá problémy se pořádně rozhýbat.

Svaly jsou nedostatečně prokrvovány a po čase mohou začít degenerovat. Pacienti se v některých pozicích doslova zaseknou a pociťují nepříjemné pnutí ve svalech.

Obecně se nedoporučuje při podezření na jakýkoliv revmatismus neotálet a zajít za svým obvodním lékařem. Včasné nasazení léků a další léčby je v tomto případě naprosto klíčové.

Diagnostika a léčba nemoci

Bohužel na světě není nic jako speciální test na zjištění revma jakékoliv části těla. Lékař tak musí diagnózu nejprve správně odhadnout a poté ji podpořit pomocí doplňkových laboratorních testů.

Co se týče léčby, tak ta se logicky mění příčina od příčiny. Zpravidla se skládá ze dvou prvků – farmakologické léčby a nefarmakalogické léčby. To znamená, že dostanete od lékaře recept na léky. Zároveň je vám doporučen určitý denní a životní režim – je důležitá rehabilitace, pravidelný pohyb a samozřejmě zdravá strava.

Mezi léky, které vám může lékař předepsat, patří tišitelé bolesti, antidepresiva a dokonce růstové hormony.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno