Trávicí enzymy

Trávicí enzymy jsou látky napomáhající štěpení potravy na jednodušší celky. Běžně se vyskytují ve slinách, žaludku i střevech, avšak v důsledku nesprávného stravování může docházet k oslabení jejich funkce, což se projevuje řadou obtíží. Potřebné enzymy je naštěstí možné tělu dodávat…

Jaké trávicí enzymy existují?

Podle toho, jaké živiny konkrétní enzymy rozkládají, se řadí do několika skupin. O štěpení bílkovin na aminokyseliny se starají tzv. proteázy.

Lipázy zase rozkládají tuky na mastné kyseliny; nukleázy nukleové kyseliny na nukleotidy – a konečně na rozkladu sacharidů se podílejí sacharázy, celulázy, maltázy a řada dalších enzymů.

Kde se trávicí enzymy v těle vyskytují?

Hned v ústech můžeme najít enzym ptyalin. Ten je obsažen ve slinách a zajišťuje štěpení škrobů na jednodušší cukry (řadí se mezi alfa-amylázy), je produkován slinnou žlázou, ale může působit, až dokud potrava nedorazí do žaludku (cca 1 hodinu po jídle).

V žaludku je nejdůležitějším enzymem pepsin patřící mezi proteázy a rozkládající bílkoviny na směsi peptidů. Pepsinu nejvíce prospívá kyselé prostředí, proto je v žaludku přítomna kyselina chlorovodíková, poté dokáže tento enzym rozštěpit i kolagen, s nímž si jiné proteázy neporadí.

A nakonec střeva – ta mají na trávení (a to zejména tuků) zásadní podíl a také obsahují největší množství enzymů všech zmíněných skupin. Z amyláz je tady maltáza, laktáza, sacharáza či dextrináza. Mezi nejvýznamnější proteázy patří trypsin a chymotrypsin, a nakonec na trávení tuků má největší zásluhu enzym lipáza.

Jak se projevuje nedostatečná funkce trávicích enzymů

Zejména porucha funkce slinivky břišní může mít za následek sníženou produkci nezbytných trávicích enzymů, následkem čehož dochází k různým poruchám trávení. Příkladem je nedostatečné vstřebávání potravy (tzv. malabsorbce). Výrazně negativní vliv může mít působení aminokyselin z nenatrávených proteinů – ty se mohou měnit na toxické látky a vyvolávat četné záněty, poškozovat orgány a způsobovat řadu dalších obtíží. Nedostatečně strávené jídlo může také podporovat vznik hnilobných bakterií ve střevech, což vede zejména k nadýmání.

Dostatečná funkce trávicích enzymů je nutná v případech potravinové intolerance či alergie, při průjmech a dalších trávicích obtížích, zánětech, křečích v břiše a podobně.

Jak podpořit trávicí enzymy?

Svému tělu můžete dodat potřebné enzymy formou potravinových doplňků. Ty jsou využívány například sportovci (zejména kulturisty, silovými sportovci,…), kteří konzumují denně velké množství jídla a mají výrazně zvýšený příjem bílkovin a také sacharidů (využívají také proteinové a sacharidové suplementy), což je pro trávicí systém zatěžující.

Enzymy jsou také velmi citlivé na vyšší teploty (již na teploty nad 45°), proto je na jejich podporu vhodná konzumace syrové nebo velmi šetrně tepelně opracované stravy (ovoce, zelenina).

1 komentář

  1. Dobrý den, máte zkušenosti s trávicími enzymy firmy Enzymedica? Lékařkou byly doporučeny na histaminovou intoleranci, že s nimi má dobré zkušenosti. Máte nějaké vlastní kvalitativní srovnání doplňků trávicích enzymů?
    Hezký den

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno