Již delší dobu trpím trávicími problémy. Potýkám se střídavě se zácpou, průjmem a nadýmáním. Jaké bylinky bych měl užívat, abych se problémů zbavil?
Pro nápravu a správné fungování organismu je vhodné vsadit na ozdravné kúry. Základem harmonizace trávicího ústrojí je rovnováha střevní mikroflóry a optimalizace funkce jater a ledvin. Mezi základní byliny, které jsou běžně užívány pro své očistné účinky, patří pýr, lopuch, židovská mochyně, štětka planá, kopřiva, pampeliška či řebříček. Důležitou roli hrají při cílené očistě organismu tinktury z pupenů rostlin, takzvaná gemmoterapeutika. Nejvíce využívané jsou tinktury z břízy, jasanu a buku.
Pro zlepšení trávicích problémů je nutné podpořit činnost žlučníku. Bylin pro tuto harmonizaci je celá řada, jako například ostropestřec, schizandra, měsíček nebo maralí kořen. Ten je zároveň posilujícím prostředkem pro organismus. Z gemmoterapeutik je nejúčinnější jalovec, rozmarýn a gemmoterapeutikum z klíčků žita, které působí ozdravně na játra. U této problematiky je rovněž důležitá slinivka. Pro její uzdravení slouží několik bylin a tinktur. Vhodné je gemmoterapeutikum z borůvky a tinktura z penízovky. Zároveň je obvykle nutno organismus očistit od parazitů a plísní. Vynikajícím prostředkem je kopretina, řimbaba, brusinka, borůvka a k pročištění střeva je velice vhodný francouzský jíl. Opravdu efektivních výsledků dosáhnete kombinací směsí bylinek nebo užíváním jednotlivých bylin na vnitřní i zevní použití, tedy i na potírání a obklady. Blahodárné účinky mají také ozdravné koupele.
Odpovídala: Mgr. Jarmila Podhorná, odbornice na bylinnou terapii, zakladatelka společnosti Naděje a autorka knihy Byliny léčí.