Třídenní výlet po hranici Moravy a Slezska

Do výchozího místa vlakem, a pak už jen po „svých“. Takový bude charakter třídenního pěšího výletu podél dolního toku řeky Moravice v Moravskoslezském kraji. Cesta povede z Hradce nad Moravicí, půvabného městečka s pohádkovým hradem, do Budišova nad Budišovkou s městskou památkovou zónou. Povede místy krásnými i skoro „strašidelnými“, známými i zapomenutými. Dvě noci na cestách mohou být stráveny v kempech nebo jen pod širou oblohou. Trek je určen středně zdatným turistům.

Tři dny mezi Moravou a Slezskem

Na cestu z Hradce nad Moravicí do Budišova nad Budišovkou jsou třeba tři volné dny. Proto je nejlepší na cestu se vydat o víkendu prodlouženém nějakým svátkem nebo jedním dvěma dny dovolené. Smyslem výletu je poznání míst, která známe z literatury či médií, ale chybějí nám vazby mezi nimi, a také poznání půvabného koutu země, kde stále „jednou nohou přešlapujeme“ mezi Moravou a Slezskem. Pěší výlet přinese nejen radost z pohybu krásnou krajinou, ale kdo bude chtít, obohatí se také o poznatky historické.

Vybavení na cestu

  • Turistická mapa oblasti (papírová nebo aplikace v telefonu),
  • pevná turistická obuv,
  • turistické oblečení podle roční doby a dlouhodobé předpovědi počasí,
  • spacák, celta, karimatka a baterka pro bivakování
  • nebo si předem zamluvený nocleh ve dvou kempech na cestě či v penzionech,
  • turistická lékárnička,
  • v létě repelent,
  • lahve s pitím na cestu.

Cestu zvládnou středně zdatní turisté a odrostlejší disciplinované děti.

Nezvyklý směr toku řeky Moravice

Moravskoslezská řeka Moravice pramení pod Pradědem v Hrubém Jeseníku. Stéká ze severních hor do vnitrozemí, jak jsme u našich řek zvyklí. Naplní vodní díla Slezská Harta a Kružberk. A pak se zcela neočekávaně obrací zpět k severu, u města Opavy se vlévá do řeky Opavy. Ta svou vodu přidá do Odry, která ji odvede na sever k Baltskému moři. Tím je řeka Moravice zajímavá po stránce zeměpisné. Má ale i politický význam. Řeka Moravice (německy Mohra) tvoří historickou zemskou hranici Moravy a Slezska.

  • Trasa výletu povede od severu k jihu, ale přitom proti proudu řeky.
Hradec nad Moravicí, zámek

Hradec nad Moravicí: Město s „pohádkovým“ hradem

Výchozím bodem výletu je Hradec nad Moravicí. Do něj se nejsnadněji přijíždí z Opavy – autobusem nebo vlakem (přímá linka Olomouc/Ostrava-Svinov). Při přesedání v Opavě pozor, do Hradce vlak odjíždí z nástupiště před nádražím.

Hradec nad Moravicí býval „nóbl“ letoviskem, a je to stále znát. Největším překvapením je ovšem hrad/zámek jako vystřižený z pohádky. Někdo si chce prohlédnout interiéry (asi hodinové zdržení), někomu postačí jen obhlídka nádherného parku. Na jeho konci je třeba najít červenou turistickou značku, začátek cesty.

Weisshunův kanál, unikátní vodní dílo na řece Moravici z roku 1891

Vodní dílo z 19. století

Červená značka vede příjemnou cestou listnatými lesy s četnými výhledy na strmé údolí Moravice. I když se mírně odchýlí od toku řeky, navrátí se k ní v místě jedinečné stavební památky – Weisshunově kanálu. Unikátní vodní dílo z roku 1891 představuje na délce 3,5 kilometrů tři vodní tunely a dva aquadukty. Výšku hladiny regulují přepady.

Řeka Moravice, jez v Podhradí u Vítkova

Podhradí: První nocležiště

Červená značka dovede přes Annino údolí do Podhradí u Vítkova. Z Hradce nad Moravicí turisté ušli třináct kilometrů. Obec posazená v malebném údolí Moravice je známa učilištěm pro automechaniky. V Podhradí bude první nocleh:

  • „Otrlí pěšáci“ si najdou nějaké dobré místo k bivakování (třeba na široké náplavce řeky),
  • kdo se neobejde bez trochy pohodlí, dojde za městečko do zdejšího kempu (tam si postaví stan nebo najme chatku).
  • V Podhradí jsou i jiné ubytovací možnosti. Pokoj v penzionu je ale lepší předem zabukovat.

V obci je rovněž restaurace, kde je možno navečeřet se.

Podhradí u Vítkova, rozsáhlé zříceniny hradu Vikštejnu.

Malé odbočení

  • Intermezzo: Nad Podhradím se nacházejí rozsáhlé zříceniny hradu Vikštejnu. Vždyť proto se obec zve Podhradí. Kdo hodlá bydlet v kempu a chce rozvaliny vidět, měl by se k nim vydat ještě první večer, protože z kempu bude pokračovat opačným směrem a ke zříceninám by se už nechtěl vracet.
    Romantické povahy, kterým by se líbilo spát mezi troskami středověkých zdí, tam mohou hledat bivak. Jen se musí smířit s tím, že na hradě není žádná voda. Je to věcí „vandrovního“ stylu každého, ale tuto možnost je dobré připomenout.

Drsnější cesta krásnou krajinou

Ať turisté spali kdekoliv, nasnídat se mohou v kempu, protože kolem něj červená značka pokračuje. Za kempem začíná poměrně náročný úsek po úbočí zalesněného kopce. Odměnou za zdolávání drsnějšího terénu kolem hornických štol jsou nádherné výhledy na řeku, které se otevírají. Značka zavede k obcí Zálužná (možnost občerstvení). Tam je třeba nastoupit na značku zelenou. Lesní cesta vede k Janským Koupelím.

Janské Koupele vybydlený opuštěný areál bývalých lázní a rekreačního střediska NHKG.

Procházka městem duchů

Bojíte se rádi? Máte rádi horory? Zeleně značená lesní cesta náhle vyústí do „města duchů“. Absolutně vybydlený rozsáhlý areál, původně lázeňský, později rekreační, působí doslova strašidelně.

Protože kdysi to musel být lázeňský komplex velmi pěkný, byly některé budovy (už ve zuboženém stavu) zapsány do seznamu kulturních památek České republiky. Náhodný návštěvník si snadno představí, že by Jánské Koupele využila nějaká „hollywoodská produkce jako natáčecí místo hororu.“ Vraždícím elementem by mohly být třeba myriády komárů, které se všude vznáší (i proto je repelent v seznamu potřeb na cestu). Kupodivu při hlavní silnici funguje stánek s občerstvením.

Kružberk, přehrada na řece Moravici.

Proti proudu níž

V Jánský Koupelích se turisté znovu vrátí na červenou značku. Třebaže je cesta výš proti proudu, ráz krajiny je mírnější.

Značka zavede do obce Kružberku, u níž byla vystavěna stejnojmenná vodní nádrž – zásobárna pitné vody pro Ostravu. Někdy v 80. let se zde natáčel Dietlův seriál z vodohospodářského prostředí a přehrada v něm byla pojmenována Velké Sedlo. Název si vypůjčil i kemp u přehrady. Kdo chce využít jeho služeb, měl by se před cestou podívat na webové stránky kempu, aby zjistil aktuální situaci. V Kružberku je ovšem víc příležitostí k občerstvení i přespání. „Skalní“ si najdou bivak.

Cesta druhého dne byla sice jen 14 kilometrů dlouhá, ale místy fyzicky náročná a bohatá na viděné zážitky.

Budišov nad Budišovkou

Budišov nad Budišovkou: Kostel a muzeum šifru

Třetí den vede trasa po hrázi přehrady. Koupání v ní není možné. Stálý objem nádrže činí čtyři miliony metrů krychlových pitné vody pro Ostravu. Vodní síly se pro výrobu elektřiny nevyužívá.

Po červené značce to je jen osm kilometrů do cíle – Budišova nad Budišovkou. Tam si turisté dají pozdní snídani, prohlédnou si dominantní barokní kostel, zajímavou budovu někdejší c. a k. tabačenky, případně zajdou do muzea „šifru“/břidlice, která v okolí těžila. Z Budišova jezdí autobusy nebo vlaky do Vítkova a Oder (hlavní trať).

Kostel ve Dvorcích

Je libo ještě jeden hrad?

Nebo je možno se z Kružberku vydat přes zříceninu hradu Vildštejnu a po červené značce dojít do Dvorců, kterými prochází silnice číslo 46 a zastavují zde autobusy ve směru na Olomouc nebo Opavu.

Z Hradce nad Moravicí turisté ušli asi třiatřicet kilometrů. Prošli krajem, o kterém mnozí v podstatě ani „nemají tušení.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno