Trnutí nohou

Znáte pojem trnutí nohou? Jedná se o nepříjemný pocit, který člověk může cítit v jedné nebo v obou dolních končetinách. Nejlépe se dá asi popsat jako brnění kombinované s částečnou necitlivostí. Takový pocit (pokud se s ním setkáte poprvé) dokáže člověku nahnat pořádný strach. Ale pozor, nepleťte si trnutí nohou s obyčejným mravenčením. To je způsobeno relativně krátkodobým přerušením toku krve do končetiny (přeležení nohy). Po uvolnění je obtíž pryč, na druhou stranu trnutí za sebou může skrývat i vážná onemocnění. Tak si o nich pojďme říci něco víc.

Příčiny trnutí nohou

Příčin může být hned několik, proto je nutné navštívit svého obvodního lékaře. Ten vás podle svého uváženíMladá žena v černých šatech, kteou bolí nohy pošle ke specialistovi, na další testy nebo jen vyvrátí vaše obavy. Zaprvé je třeba vyloučit vyhřezlou páteřní ploténku. Ploténka může tlačit na nervy a způsobovat zmiňované brnění a necitlivost. Často jsou s tímto stavem spojeny i nemalé bolesti, které vystřelují až k chodidlům. Vyhřezlá ploténka se musí okamžitě řešit. Lékař vám předepíše prášky a rehabilitace. Pokusí se tak odvrátit, někdy nutnou, operaci páteře.

Jako další příčinu musíme bohužel zmínit nádor na páteři. Stejně jako ploténka může nádor tlačit na míchu a nervová zakončení, což způsobí trnutí nohou. Zde se vyplatí rychlé jednání a okamžité zahájení léčby. Nejenže je nádor samotný velká zdravotní starost, ale i jeho umístění není zrovna příhodné.

V neposlední řadě bychom rádi upozornili na selhání ledvin a jater. Vlivem selhání se v těle (nejvíce v nohách) začnou hromadit nevyfiltrované látky. I to má za následek brnění nohou. K selhání dochází nejčastěji tehdy, když pacient trpí metabolickým, případně hormonálním onemocněním.

Tím to však nekončí

Naneštěstí bychom mohli najít ještě desítky dalších nemocí a zdravotních komplikací, jež souvisejí s pocitem trnutí nohou. Tady je jejich zkrácený seznam. Vybrali jsme takové, které jsou poměrně časté:

·         Abstinenční příznaky alkoholiků

·         Ischemická choroba dolních končetin (špatné prokrvování)

·         Roztroušená skleróza

·         Nedostatek vitamímů (především vitaminu skupiny B)

Vždy je nutné zajít na prohlídku k lékaři. Někteří lidé se díky podobným článkům snaží o laickou sebe diagnózu, což však vede jen k dalšímu odkládání prohlídky a mnohdy i zhoršení zdravotního stavu. Také není vhodné návštěvu rušit, jestliže potíže na pár dní odezní. V drtivé většině případů nelze věřit tomu, že se vaše tělo jako zázrakem vyléčilo.

Potíže v podobě brnění končetin a jejich necitlivosti nemusejí být trvalé. Stačí, když se vám ozvou jednou za čas a hned by to pro vás měl být jasný signál pro objednání se na prohlídku. Diagnózu tedy bez výjimky přenechávejte lékařům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno