Urea – močovina v krvi

Málokdo se zajímá o to, co lidské tělo produkuje jako „odpad“. Přitom se jedná o důležité látky, které můžou ukazovat, zda je náš organismus v pořádku nebo je naopak postižen chorobou. Močovina mezi takové látky jednoznačně patří.

Co je urea?

Močovina, nebo-li urea je odpadní produkt našeho organismu. Byla objevena již v roce 1773 Hilairem Rouellem. Močovina je organická sloučenina uhlíku, dusíku, kyslíku a vodíku. Je syntetizována v játrech a z těla ji vylučují ledviny. Její koncentrace je závislá na mnoha faktorech. Jedná se o množství bílkoviny přijímané potravou, stupni rozpadu bílkovin v těle, tvorbě močoviny v játrech a množství, které ledviny vyloučí.

Močovina hraje důležitou roli při různých laboratorních vyšetřeních, které můžou ukázat závažná onemocnění. Při vyšetření koncentrace močoviny hraje roli i to, zda se jedná o dítě, muže nebo ženu. Muži obecně mají o něco vyšší koncentraci močoviny. Naopak u dětí najdeme ureu o něco nižší, protože dětský organismus zadržuje bílkoviny z důvodu růstu.

Hodnota močoviny

Hodnoty močoviny se vyšetřují za pomoci laboratorních testů. Odebírá se krev nejčastěji z loketní žíly. Také může být provedeno vyšetření moči. V takovém případě se jedná o odběr „středního proudu“ moči nebo o celkový sběr moči v průběhu dvaceti čtyř hodin.

Snížená hodnota močoviny

  • signalizuje poruchu tvorby močoviny v játrech (zejména konečné jaterní onemocnění, chybějící enzym pro její tvorbu, nedostatek bílkovin v jídelníčku)
  • močovina je příliš ztrácena močí
  • převodnění těla
  • objevuje se během těhotenství

Zvýšená hodnota močoviny

  • nedostatečné vylučování močoviny ledvinami
  • nadměrný příjem bílkovin v potravě
  • zvýšené odbourávání bílkovin ( zejména při intenzivním sportovním tréninku, hladovění, infekci, horečce, užívání kortikoidů, rozsáhlých nádorech, krvácení do trávícího traktu)
  • překyselení organismu
  • kouření

Pokud se jedná o zvýšenou hodnotu močoviny v souvislosti s funkcí ledvin, tak se může jednat o poměrně závažné problémy. Ledviny jsou velmi důležitý orgán pro lidské tělo a jakýkoliv ukazatel jejich nedostatečnosti nebo možného poškození je nutné neprodleně řešit. Zvýšená hodnota močoviny proto může signalizovat například neprůchodnost močových cest nádorovým onemocněním. Další možností je selhání ledvin, ať již se jedná o akutní nebo chronické. Nemělo by se zapomínat ani na to, že existují léky, které poškozují ledviny při dlouhodobém užívání. Problémem může být i nedostatečné prokrvení ledvin, které vzniká například jako důsledek infarktu, těžkých popálenin nebo dehydratace organismu.

Močovina má také jiné využití

Močovina má široké možnosti využití. Je významnou součástí různých hnojiv. Používá se pro barvení a potisk v textilním průmyslu. Využívá se jako přísada do cigaret, zubních bělících past, koupelových olejů nebo vlasových kondicionérů. Bývá používána jako alternativa kamenné soli v zimě, kdy slouží k rozmrazování zamrzlých silnic a ploch.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno