Uruguay

Uruguay je zajímavá země, která není zaplněna turisty a nabízí příjemný pobyt a dobrodružství. Pro komfort během pobytu je dobré znát základní věci o této jihoamerické zemi a jejich obyvatelích. Podle statistik je to nejbezpečnější země z jihoamerického kontinentu.

Čím zaplatíte

Měnou v Uruguayi je uruguayské peso. V celém hlavním městě Montevideu a v dalších velkých městech je spousta směnáren. V malých městech a na venkově by mohl být s výměnou problém, stejně jako s bankomaty.

Letiště je nejhorší místo pro výměnu peněz, protože výměna je dražší a kurs nevýhodný. Někdy je nejlepší převést místní měnu na americké dolary před cestou, protože i když budete měnu převádět dvakrát, může to být ten nejvýhodnější způsob. Uruguay není tak levná jako některé jiné latinskoamerické národy a turistické destinace v hlavní sezóně mohou být obtížně dosažitelné, pokud máte omezený rozpočet.

Jak se domluvíte

Spousta Uruguayců mluví trochu anglicky a s trochou trpělivosti se dá domluvit. Výhodou je, naučit se pár základních frází španělsky, což Uruguayci ocení a budou se snažit porozumět a mluvit s vámi s velkou trpělivostí a zdvořilostí. Jde o vstřícný a přátelský národ. Po překonání jazykové bariéry rádi cizincům poradí, kde se pobavit, co ochutnat a vidět.

Uruguay

Jaké počasí vás čeká

Pokud se mimo turistickou sezónu vydáte do pobřežních letovisek, budou téměř prázdná. Bohužel se to týká i restaurací, barů a obchodů, které jsou často mimo sezónu zavřené. Vše, co je otevřené, bude nabízet služby za mnohem nižší ceny než během hlavní sezóny. Kdo hledá samotu v atraktivních lokalitách, bude nadšený.

Léto v Uruguayi je krásné a trvá od prosince do února. V tom období sem směřuje nejvíce lidí na pobřeží. Červenec a srpen jsou nejchladnější měsíce, ale zbytek roku je obvykle počasí velmi mírné a příjemné, i když na celodenní koupání to není. Dá se ale třeba rybařit. Na návštěvu během léta je dobré přibalit i teplejší oblečení. Večery a noci mohou být chladné. Je třeba počítat i s přeháňkami a bouřkami.

Moderní životní styl, tolerance a rozmanitost

Jde o první zemi v Latinské Americe, která dala volební právo ženám. Nedávno si vysloužila prvenství v legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. Už od roku 1934 soužití osob stejného pohlaví bylo dekriminalizováno. Od roku 2003 platí antidiskriminační zákony.

Trochu jiný denní režim

V Uruguayi začíná den později. Ve 23 hodin je naprosto normální čas na večeři, a i když některé restaurace otevírají už v 19 hodin, aby vyšly vstříc turistům, teprve k 22. hodině večer se začnou zaplňovat. Nespěchá se ani spát a většina podniků zavírá ve 4 nebo v 5 hodin ráno, některé i později, takže si ještě lze objednat snídani. V ulicích měst je rušno celou noc.

Montevideo nabízí zábavu i zdarma

V celé zemi, ale především v hlavním městě Montevideu se dá najít kulturní vyžití zdarma. Ze zákona mají volný vstup všechna veřejná muzea. Velkou atrakcí jsou i pouliční trhy a místa, kde se hraje za pochodu na bubny. Montevideo nabízí také celou řadu rozlehlých parků a fascinující architekturu, kterou lze obdivovat při procházkách městem.

Montevideo

Možnosti dopravy

V zemi není železnice, doprava je tedy soustředěná na silnice. Autobusy, které spojují hlavní město s dalšími městy, jsou pohodlné a čisté. Většinou mají wifi a klimatizaci.

Dá se také zapůjčit automobil. Cestování taxíkem se nedoporučuje, protože je drahé. Pokud už není jiná možnost, Uber je levnější. V noci jsou ceny vyšší.

Velice oblíbená jsou i jízdní kola, která se dají ve městech zapůjčit přímo na ulici. Dokonce se pořádají i městské výlety s průvodcem.

Za výhodnými nákupy na pouliční trhy

Města jsou pověstná svými trhy, na kterých se dá koupit prakticky vše od oblečení, přes řemeslné produkty a suvenýry, až po ovoce, zeleninu, maso, ryby a sýry. Nabízí i šperky, boty, rostliny, zvířata nebo starožitnosti. Potraviny i celá řada dalšího zboží jsou na ulici levnější a kvalitnější než v supermarketech. Navíc jde o zajímavou zkušenost při kontaktu s místními obchodníky.

V neděli všichni odpočívají

Už tradičně je neděle rodinným dnem. Obchody zavírají brzy odpoledne, některé restaurace a bary jsou zavřené celý den. Je dobré se vybavit hotovostí, protože řada bankomatů je v bankách a obchodech, které jsou zavřené. Neděle je proto ideální na výlet do přírody.

Jednání s místními lidmi

Všichni jsou velice vstřícní a rádi každému z turistů poradí a pomohou, pokud jsou požádáni o pomoc. Přestože jde o bezpečnou zemi, nedoporučuje se ve městech a v turistických destinacích chodit venku v noci jednotlivě bez doprovodu.

Celá země je plná pohodových a přívětivých lidí, kteří jsou klidní a trpěliví. V dopravní zácpě netroubí, v noci se neperou v barech.

Je dobré vědět, že už od pradávna soutěží s Argentinou, a proto není dobré Argentinu moc vychvalovat. Obzvláště obyvatelé Montevidea netouží slyšet, jak je v Buenos Aires krásně.

K tradičním zvyklostem patří pití yerba maté, což jsou lístky keře zalité vroucí vodou. Jde o rituál, pozvání na maté se neodmítá, obsluha je na hostiteli. Maté se pije z malých nádob, někdy za pomoci „brčka“.

Uruguayci jsou hrdí na čisté životní prostředí. Nemají rádi vyhazovaní odpadků do přírody. Mají část původních lesů, které si chrání a netolerují znečišťování, stejně jako rozdělávání ohňů ve volné přírodě. Mají rádi divoká zvířata, lov je zde povolený jen výjimečně a ani krmení volně žijících zvířat se zde nepraktikuje.

Nikoho neurážet, hlavně ne národní fotbalový tým

Uruguay má 3,45 milionu obyvatel. Polovina žije v hlavním městě. Je tedy velká šance, že mluvíte o někom, koho ten druhý zná, s kým je kamarád nebo je dokonce příbuzný.

Fotbal je v Uruguayi nejpopulárnějším sportem. Národní tým je pro Uruguayce známkou hrdost i v případě, když nehraje moc dobře. Nevyplatí se mluvit o něm kriticky ani v žertu.

Nejzajímavější turistické destinace v Montevideu

Procházka po Rambla: Asi 16 km dlouhá cesta odděluje město od moře a je to skvělá příležitost, jak poznat místní lidi a potěšit se místní krajinou. Nabízí také pláže.

Teatro Solís: Představuje nejvýznamnější divadlo v zemi a druhé největší v Jižní Americe. Má kapacitu 1500 lidí a nabízí nejen opery a divadelní hry, ale i koncerty.

Mercado del Puerto: Ráj všech gurmánů se nachází v ocelové budově, která byla původně tržištěm ovoce, zeleniny a masa. Stánky trhovců dnes vystřídali restaurace, které nabízí místní speciality.

Plaza Independencia: Žádný návštěvník města nevynechá hlavní náměstí v Montevideu. Staré město je plné historie, a právě toto náměstí je jeho výchozím bodem, odkud vedou cesty ke starým městským hradbám a k městské bráně, která je začátkem původního Starého města.

Muzeum výtvarných umění – Juan Manuel Blanes: Hrdá pocta místnímu umělci připomíná klasickou italskou vilku postavenou v renesančním stylu. Kromě obrazů Blanese se zde vystavují od roku 1930 díla ostatních národních i zahraničních umělců a v okolí je nádherná japonská zahrada.

Fortaleza Del Cerro: Pevnost je postavena na nejvyšším místě města. Chránila v 19. století město a přístav. Dnes je zde nádherná vyhlídka do kraje.

Feria de Tristán Narvaja: Pravidelný nedělní bleší trh ve čtvrti Cordón je plný starožitností a vzácných předmětů.

Candombe

Candombe: Hudební a taneční vystoupení Candombe bylo přivezeno do Jižní Ameriky africkými otroky a provozuje se dodnes. Dnes je Candombe prohlášeno za nehmotnou součást světového kulturního dědictví UNESCO a stále se prezentuje v neděli v 19 hodin ve čtvrti Palermo v Montevideu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno