Varné typy brambor

Brambory patří mezi nejoblíbenější zeleninu vůbec. Používáme je k vaření, pečení, smažení, přípravě těst a dalšímu zpracování. Často však zapomínáme, že existují různé varné typy brambor – každý se hodí k něčemu jinému. Připravili jsme pro vás přehled typů a vhodnost jejich použití.

Varné typy brambor

BramboryNa trhu narazíte na velké množství odrůd brambor. Aby se v nich spotřebitel alespoň trochu zorientoval, dělí se do třech základních kategorií varného typu. Podle typu spotřebitel jednoduše určí, k jakému způsobu zpracování je konkrétní odrůda vhodná. Na rozdílnosti v jednotlivých druzích se však velmi často zapomíná, a tak se mnohdy divíme, proč mají vařené brambory divnou chuť nebo proč se při použití na bramborové těsto rozpadají. Brambory se dětí do třech základních kategorií na A, B a C. Pojďme si jednotlivý typy blíže a podrobněji představit.

Varný typ A

Odrůdy brambor spadající do skupiny varného typu A vynikají svou pevnou a tenkou dužinou. Jejich hlavní předností je nízká rozvařivost, proto se používají do bramborových salátů. Jsou pevné na skousnutí, nerozpadají se a hezky vypadají. Nejlepší je zpracovat je vařením ve slupce, kdy mohou sloužit také jako příloha k mnoha pokrmům. Brambory typu A nejsou moučnaté, lze je také zapékat, ideálně nakrájené na tenčí plátky.

Varný typ B

Brambory varného typu B se považují za univerzální. Hodí se jak do salátů, tak jako příloha, lze je vařit loupané i ve slupce, stejně tak i smažit. Na rozdíl od typu A jsou moučnatější a trochu se rozvařují. Můžete-li si vybrat, použijte do salátů raději odrůdu z předchozího zmíněného typu, ovšem ani s „béčkovou“ bramborou chybu neuděláte. Vynikají svou trvanlivostí, proto je dobré je mít vždy po ruce.

Varný typ C

Ze všech tří varných typů je nejmoučnatější a brzy se rozvaří. Brambory typu C se rozpadají a jsou křehké, proto jsou ideální pro použití na těsta, kaše, knedlíky či noky. Céčkové brambory nepoužívejte jako přílohu, chuť by vás díky moučnatosti zklamala.

Přechodné druhy

Existují odrůdy, které nejsou jasně vyhraněné, proto můžete v obchodech narazit na varné typy AB nebo BC. Jsou na pomezí a jsou zpravidla univerzálnější. Pokud si nechcete s typy příliš lámat hlavu, stačí, když si uvědomíte, že typ C je vhodný na kaše a těsta, typ A na „loupačku“ a do salátů a typ B je nejvšestrannější, proto jej mějte vždy po ruce.

Vybrat ideální typ brambor není žádná věda. Stačí mít základní povědomí o tom, jak se svými vlastnostmi jednotlivé varné typy liší, a chybu nemůžete udělat. Díky našemu přehledu vždy vyberete nejlepší varný typ a váš pokrm bude vynikající.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno