Venezuela

Venezuelu najdeme na severu Jižní Ameriky, jejíž pobřeží omývá úchvatné Karibské moře. Venezuelu ochutnáte jak na pevnině, tak na spoustě ostrovů v Karibiku.

Existuje důkaz o osídlení oblasti, kde se nachází Venezuela, starý asi 15 000 let. Na území Venezuely se nacházejí velehory Andy. Nejvyšší hora se nazývá Pico Bolívar a má necelých 5000 m. Pod vrchol hory vede dokonce lanovka, která je jednou z nejvýše postavených lanovek na světě.

Ve Venezuele se domluvíte především anglicky a španělsky a také se zde hovoří domorodými indiánskými jazyky.

Připadá vám že název země Venezuela je nápadně podobný názvu Benátek – Venezia? Není to náhoda. Venezuela je totiž zdrobnělina názvu Venezia a španělští kolonizátoři tak zemi pojmenovali z toho důvodu, že jim v některých místech v přístavu Maracaibo nápadně připomínala Benátky.

Sierra Nevada

Sierra Nevada je národní park, ve kterém leží nejvyšší hora Venezuely – Pico Bolívar. Místo je pro Venezuelu významné z toho důvodu, že je zde zachován ekosystém země. V Sierra Nevada najdeme část pohoří Cordillera de Mérida.

Dvě hlavní pohoří, které v národním parku nalezneme, je Sierra Nevada de Mérida a Sierra de Santo Domingo. Najdeme zde pohledy na vysoké vrcholy, ledovcová údolí a říční koryta.

Sierra Nevada

Isla de Margarita

Největší ostrov Venezuely se jmenuje Isla de Margarita. Tento ostrov byl v 15. století objeven Kryštofem Kolumbem. Velmi oblíbenou destinací na ostrově Isla de Margarita je národní park Laguna de la Restinga. V národním parku nalezneme solnou lagunu, na které uvidíme rozsáhlé mangrovové lesy. V laguně plavou například sardinky, nebo mečouni.

Zajímavostí ostrova jsou také kopce ve tvaru ňader, s názvem Tetas de Maria Guevara.

Na ostrově můžete navštívit velké množství nádherných a vyhlášených pláží, hotelů a relaxačních zón u třpytivého moře.

Isla de Margarita

Caracas

Hlavní město Venezuely je rozloženo v údolí na náhorní planině. Caracas byl založen v 16. století Španěly a je středobodem veškerých aktivit ve Venezuele. Městu k rozmachu pomohl především objev a těžba ropy, díky které se dostalo na dnešní vysokou úroveň.

A jaké památky můžete v Caracasu vidět? Můžete navštívit velké množství místních muzeí, městskou katedrálu, nebo Univerzitní město, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Většina historických budov byla bohužel zničena během zemětřesení v roce 1812.

Caracas

Guyanská vysočina

Guyanská vysočina je široká pahorkatina s ojedinělými vrchy. Rozprostírá se mezi řekou Orinoko a Amazonkou. Pro představu se rozkládá na prostoru, který má asi jeden milion km². Je rozložena na území Venezuely, Brazílie a Guyany. Oblast se vyznačuje stolovými horami, které mají kolmé stěny a poskytují tak unikátní pohledy na krajinu.

Nejznámější stolovou horou je hora Auyantepui, ze které uvidíte padat nejvyšší vodopád na světě s názvem Salto Ángel, který měří na výšku necelý jeden kilometr.

Národní park Canaima

Národní park Canaima je z velké části zabrán Guyanskou vysočinou. Národní park je zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO a se svými 30 tisíci km² patří k největším národním parkům na světě a najdeme jej na jihovýchodě Venezuely.

Velké území národního parku zaujímají stolové hory, tzv. tepui. Tyto stolové hory vystupují z lesů a džunglí a poskytují nezaměnitelný ráz krajiny parku. Podnebí i geologický charakter tohoto prostředí je velmi podobný jako v západní Africe.

Národní park Canaima

Gran Sabana

Gran Sabana je region v jihovýchodní Venezuele, do kterého zasahuje Guyanská vysočina a je součástí největšího národního parku Canaima. V oblasti najdete spoustu krásných pohledů na krajinu s řekami, s vodopády, soutěskami a mnoho krásných výhledů do velkolepých údolí.

Jezero Maracaibo

Jezero Maracaibo je největším jezerem Jižní Ameriky. Je lagunovým jezerem a rozkládá se na necelých 14 tisících km². Zajímavé je, že v jižní části jezera je sladká voda a v severní části jezera je slaná voda.

U severní části jezera se nachází město Maracaibo, které se těší obrovskému rozvoji a přílivu nových obyvatel.

Paraguaná

Paraguaná je poloostrovem v Karibiku, s největším městem Punto Fijo. Na pobřeží můžete navštívit písečné pláže a ve vnitrozemí se nabízí možnost výšlapů po kopcovitém terénu.

Paria a Guajira

Paria je dalším poloostrovem v Karibiku, na jehož pobřeží se nachází národní park Parijský poloostrov, kde se vám nabídnou unikátní výhledy do čisté a netknuté krajiny.

Guajira je taktéž poloostrov v Karibiku, který vás upoutá svými písečnými plážemi a pouštní krajinou.

Orinoko

Orinoko je jedna z nejdelších řek Jižní Ameriky. Délka řeky je přes 2000 km a najdeme ji na hranici Venezuely a Kolumbie. Pramení v prostředí Guyanské vysočiny a ústí do Atlantského oceánu.

Řeka byla poupravena bagrováním a v současnosti se po ní v určitých částech mohou plavit i oceánské lodě.

V Orinoku jsou vhodné podmínky pro život delfínovce amazonského, krokodýla orinockého, nebo také piraně.

Národní park Mochima

Národní park Mochima se nachází na severovýchodě Venezuely. Zabírá pobřežní oblast, kde nalezneme spoustu krásných a zajímavých pláží a část mořských oblastí Karibiku.

Tento národní park je momentálně velmi ohrožen stavebními projekty, které trvale mění ráz prostředí parku.

Na pobřeží parku nalezneme hornatou krajinu s plážemi a různé kouzelné zátoky a zálivy. V některých oblastech se nacházejí obrovské útesy, které jsou v úplně bez vegetace a zejí prázdnotou.

Ve vodách parku máte velkou šanci narazit na kytovce, keporkaky, velryby a delfíny. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno