Vepřový výřez

Snažíte se udělat si tak trochu pořádek ve zbožíznalství? Pak vás možná v poslední době zarazil na pultech masen produkt, nazvaný jako vepřový výřez. Pojďme se podívat, o co vlastně jde a jak takové maso co nejlépe a nejefektivněji zpracovat.

Vepřové maso je nezbytnou součástí našeho jídelníčku už celou řadu let. I když se počítá k těm tučnějším, řadu pokrmů si bez něj zkrátka nedokážeme vůbec představit. Dokáže nám také dodat množství cenných látek a v neposlední řadě také dobře chutná. Takže co to vlastně ten vepřový výřez je a co byste o něm měli znát? Víme, na co se hodí a kdy ho naopak určitě nepoužívat.

Jisté vodítko vám poskytne už cena

Když se na pulty obchodů podíváte, zjistíte, že cena vepřového výřezu není nijak vysoká. Pokud budete mít štěstí, narazíte i na cenu 40 Kč za kilogram, mnohem běžnější je však rozmezí 45-55 Kč/kg. Vyšší cena je pak obhajitelná snad jen u bio masa nebo podobných produktů. Nenakupujte tedy tam, kde se vás evidentně snaží „natáhnout.“ Ve výsledku byste vůbec nic neušetřili.

Co je to vlastně vepřový výřez?

Opravdu jde o kvalitní maso. Tedy žádné kůže, zbytky kostí, vnitřnosti apod. Jde v zásadě o výrobní maso, jež se získává při nezbytném naporcování vepřových dílů. Mnohdy se můžeme setkat a dělením na:

  • tučný vepřový výřez,
  • libový vepřový výřez.

Na co se hodí tučná varianta

Pokud si zakoupíte tučný vepřový výřez, pak se bude skládat z většího množství tučných kousků masa, menšího množství libového masa a najdete v něm samozřejmě i nějaké to množství prospěšného kolagenu. Stále jde o velmi kvalitní surovinu, vhodnou zejména pro uzenářské zpracování. Takže pokud si doma vyrábíte třeba párky, klobásy nebo paštiky, bude pro vás tento typ vepřového výřezu ideální.

Měli byste vědět: tučný vepřový výřez bývá k vidění v masnách nejčastěji.

Na co se hodí méně tučná varianta

Pokud budete mít to štěstí a narazíte na libový výřez (jde o dražší ne tak častou variantu), pak získáte opravdu univerzální prostředek pro vaření. Ti nejlepší dodavatelé vám také řeknou, kolik procent tučného a netučného masa je k dispozici. Libové maso se uvádí vždy jako první, takže pokud se setkáte s označením 70/30, pak je v produktu 70 % libového masa a 30 % tučného masa.

A nějaké kolagenní části tu taky najdete. Nezapomeňte, že tuk je nositelem chuti, takže pokud maso kupříkladu jemně namelete a uděláte z něj karbanátky nebo sekanou, obejdete se i bez použití tolik oblíbené slaniny apod. Ve výsledku tak uvaříte mnohem zdravější oběd.

Co byste ještě měli vědět o libovém vepřovém výřezu?

Jeho cena bývá vyšší, klidně se může vyšplhat i na 80 Kč za kilogram (minimální cena bývá 65 Kč). Lze ho skvěle použít jako náhradu celosvalového masa (například kýty nebo plece) v pokrmech, kde je nutné maso nakrájet na kousky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno