Riboflavin: vitamín B2 pro zdravé oči

Zrak patří mezi nejdůležitější smysl člověka. Abychom si udrželi zdravé oči a předešli neduhům, jako je třeba šedý zákal, nesmíme zapomínat na pravidelnou konzumaci potravin bohatých na vitamíny skupiny B, mezi které patří i vitamin B2, neboli riboflavin.

Riboflavin a jeho role v organismu

Vitamin B2, neboli riboflavin, patří do skupiny flavinů, což jsou důležité tělesné enzymy přenášející kyslík. Jedná se o přírodní barvivo žluté až oranžovo žluté barvy, rozpustné ve vodě. Je odolný vůči vyšším teplotám, avšak náchylný k působení slunečního světla. Rostliny a některé mikroorganismy jej dokáží syntetizovat, avšak živočichové včetně člověka jej musí získávat z potravy. Riboflavin je nezbytnou složkou pro zdravé oči, kůži, srdce a další vnitřní orgány. Hraje důležitou roli při metabolismu cukrů, tuků a aminokyselin a energetických přeměnách v organismu.

Jak se projevuje jeho nedostatek

Lidské tělo si bohužel dokáže udržet jen velmi malé množství riboflavinu do zásoby a proto je třeba jej pravidelně přijímat z potravy. U fyzicky aktivních nebo nemocných lidí ( léčící se antibiotiky nebo trpící problémy se štítnou žlázou) navíc jeho spotřeba ještě narůstá. Zvýšená spotřeba B2 byla také zjištěna u žen v těhotenství a po dobu kojení. Doporučená denní dávka vitaminu B2 pro průměrného muže je 1,8 mg na den, a 1,2 mg na den pro ženy. U těhotných a kojících žen se doporučuje zvýšit spotřebu na 1,6 mg riboflavinu na den. Maximální doporučená dávka je 10 mg na den. Jelikož je však tento vitamin rozpustný ve vodě a je vylučován močí, je prakticky nemožné se jím předávkovat.

Člověk s nedostatkem riboflavinu velmi často trpí zánětem kolem koutků úst, nosu a sliznice jazyka. Dále se může dostavit seborrhoická dermatitida, což je olupování kůže v mastných žlutavých šupinách, poruchy periferních nervů, anémie neboli chudokrevnost, zánět spojivek a světloplachost.

Potraviny obsahující riboflavin

Mezi hlavní zdroje vitaminu B2 patří játra, kvasnice, maso, listová zelenina (špenát), mléčné výrobky (sýr, jogurty, mléko). Riboflavin má tu výhodu, že se narozdíl od jiných vitamínů při vysoké teplotě neznehodnocuje a proto v pořádku přečká tepelnou úpravu vařením, konzervací i sterilizací. Naopak je však třeba dávat pozor a nevystavovat potraviny přímému slunci, neboť ten riboflavin ničí. Díky jeho rozpustnosti ve vodě je také třeba počítat s tím, že při vaření přechází část tohoto vitaminu do vody, ve které se potravina připravuje. Jeho biologická dostupnost a vstřebatelnost je u produktů živočišného druhu mnohem vyšší, než u těch původu rostlinného.

Vegetariánská a veganská strava

Většina potravin obsahující riboflavin je živočišného původu, což může způsobit potíže u lidí, kteří je odmítají a stravují se pouze potravinami rostlinného původu. V těchto případech je důležité si pohlídat dostatečný příjem vitamínu B2 konzumací ořechů, kakaa nebo výživových doplňků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno