Zdravá výživa: Jak na racionální jídelníček?

Nezdravá jídla na nás útočí doslova ze všech stran. Dálnice lemují restaurace rychlého občerstvení, v závodní jídelně se servírují hutné omáčky s kynutými knedlíky, v restauraci, kam vás kamarád vytáhne na večeři, nabízejí stále jen smažené věci a hranolky. A vy se chcete začít stravovat zdravě! Jen vám to pořád někdo kazí. Nedejte se! Poradíme vám, jak na jídelníček, který odpovídá zásadám zdravé výživy!

Možná ani nechcete zhubnout. Jen se prostě chcete cítit dobře a zdravě. Tak do toho! Jídlo totiž skutečně zásadně ovlivňuje naše zdraví i psychiku. A dá se souhlasit s tvrzením „jste to, co jíte“, které proslavil jeden televizní pořad. Jak tedy na jídelníček, který bude zdravý?

Jídelníček zdravé výživy

  • Zdravý jídelníček má několik zásad, které byste měli dodržovat. Ještě než se podíváme na to, jaké potraviny zahrnout do jídelníčku zdravé výživy, připomeňme tyto zásady.
  • Jezte menší porce, ale častěji. Ideální je rozdělit si jídlo do pěti částí a jíst po cca 3 hodinách.
  • Pijte dostatek tekutin. To znamená 2 – 3 l vody (nebo bylinkových čajů).
  • Na jídlo si udělejte čas a klid.
  • Pokud už se musíte rychle najíst, kupte si k obědu raději čerstvou bagetu se zeleninou než hamburgera.
  • Zapomeňte na sladkosti, tučné maso, bílé pečivo a další potraviny, které obsahují tzv. prázdné kalorie.

Dbejte také na to, abyste zbytečně nekonzumovali tzv. éčka. Čtěte složení potravin a dejte přednost čerstvým potravinám před polotovary.

Ukázkový jídelníček zdravé výživy

Co si tedy dopřát, pokud jste se rozhodli žít a jíst zdravě? Jak by měl vypadat ukázkový jídelníček zdravé výživy? Přinášíme vám několik tipů pro inspiraci:

Snídaně: K snídani si dopřejte sacharidy. Vhodný je celozrnný rohlík nebo chleba s lučinou nebo kuřecí šunkou. Pokud toužíte po sladké snídani, hodí se müsli s mlékem nebo nízkotučným jogurtem. K pití si dejte neslazený fresh džus nebo ovocný čaj.

Svačina: Vezměte si s sebou do práce jablko nebo mrkev a dejte si ji ke svačině místo kávy s oplatkou.

Oběd: Pokud na oběd chodíte do restaurace, zajděte si do takové, kde zdravě vaří. Ve větších městech už to naštěstí přestává být problém. K obědu si dejte libové maso (kuřecí, hovězí, ryba) se zeleninovou oblohou.

Svačina: Odpoledne si dopřejte například nízkotučný kefír nebo jogurt.

Večeře: K večeři se hodí především bohaté zeleninové saláty, ryby nebo těstoviny.

Zdravá výživa a sladkosti?

Samozřejmě, že každého z nás honí mlsná. Rozhodli jste se ale stravovat se zdravě a nechcete si to pokazit? Sladkosti patří i do jídelníčku zdravé výživy, ovšem jen ty zdravé a v omezeném množství. Zkuste si připravit třeba tvarohový nebo ovocný dezert místo čokolády nebo krémového dortu!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno