Vitamín B6 – Pyridoxin

Vitamín B6, neboli pyridoxin, patří do skupiny vitamínů B, a v lidském těle slouží jako koenzym – látka pracující v souladu s enzymy. Hraje významnou roli při jejich činnosti, zejména při rozkladu a vstřebávání bílkovin, sacharidů a tuků z potravy.

Charakteristika a vlastnosti vitamínu B6

Vitamin B6 je ve vodě rozpustný vitamin ze skupiny B, který se skládá ze tři chemicky podobných látek, kterými jsou pyridoxol, pyridoxal a pyridoxamin. V lidském těle slouží jako koenzym, což je látka, která pracuje společné s enzymy a podílí se na chemických reakcích v buňkách. Zastává důležitou roli při činnosti enzymů, které působí při rozkladu a vstřebávání živin z potravy a při přeměně glykogenu uloženého v játrech a ve svalech na energii. Pomáhá udržovat správnou hladinu hořčíku v krvi a tkáních a je součástí metabolismu cholesterolu, což pomáhá proti jeho hromadění v cévách a působí tak preventivně proti srdečním onemocněním.

Je taktéž vhodnou prevencí proti nervovým onemocněním a zlepšuje depresivní stavy. Má výrazný vliv na kvalitu pokožky. Je důležitou součásti tvorby nových červených krvinek a tělních protilátek. Zvyšuje obranyschopnost organismu. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 1,1mg u dětí, 2,0mg u mužů a 1,6mg u žen. Zvýšenou potřebu vitaminu B6 a to až 2,2mg mají zpravidla těhotné a kojící ženy. Jeho vyšší potřeba se také prokázala u žen užívajících hormonální antikoncepci, u lidí léčených na tuberkulózu, sportovců a alkoholiků. V těle se neukládá a je vylučován močí.

Dobrým zdrojem pyridoxinu jsou játra, vepřové maso, vejce, droždí, ořechy, banány, brambory, zelí, špenát, avokádo, kapusta, obiloviny a vícezrnné pečivo. Nešetrný způsob úpravy potravin jako je vaření a konzervace, stejně jako dlouhodobé skladování však velkou část vitaminu B6 zničí.

Nedostatek vitamínu B6

Prakticky se nestává, že by člověk trpěl pouze nedostatkem vitaminu B6. Když už, tak mu chybí celé spektrum vitaminů skupiny B. Při nedostatku dochází k šupinatění kůže, zhoršujícím se vyrážkám a tvorbě ekzémů na hlavě, za ušima a kolem nosu, tikům v oku a chvění, mrazení a mravenčení v končetinách. Tyto problémy se léčí podáváním pyridoxinu v kombinaci s hořčíkem.

B6 jako medikament

Vitamín B6 se podává jako podpůrný prostředek pro lidi trpící nespavostí a nervozitou, na které má uklidňující účinek. Používá se také ke zmírnění obtíží premenstruačního syndromu, protože pomáhá odstraňovat z těla přebytečný estrogen, snižuje frekvenci astmatických záchvatů a také zmírňuje příznaky syndromu karpálního tunelu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno