Domů Zdraví Zranění Vykloubené rameno (luxace ramene)

Vykloubené rameno (luxace ramene)

Vykloubené rameno patří mezi časté sportovní úrazy. Jeho náprava si často žádá lékařský zásah a delší rehabilitaci, která by se rozhodně neměla podcenit. V opačném případě může totiž dojít i k nevratnému poškození.

K vykloubení ramena může dojít několika různými způsoby. Může být vykloubeno dopředu, dozadu, dolů nebo nahoru, přičemž v drtivé většině případů se jedná o přední dolní vykloubení. Při vykloubení dojde k vyklouznutí kloubů z kloubní jamky, která tak zůstane prázdná. Vykloubené rameno bezpečně poznáme podle velkého omezení pohybu ramenního kloubu a intenzivní bolesti, která se může postupně ještě díky stažení svalů zvyšovat. Často můžeme také pozorovat deformaci v kloubu a vznikající otok.

Při vykloubení dochází k poškození zejména kloubního pouzdra, labra, šlach a svalů v okolí kloubu, méně častěji se setkáme též s poškozením cév a nervů. Při podezření na vykloubení je třeba navštívit lékaře, který za pomocí rentgenového snímku určí diagnózu. Rentgen je při tomto typu úrazu nezbytný, neboť pomáhá odhalit případné další zlomeniny.

Jak probíhá léčba vykloubeného ramena

Okamžitá léčba vykloubeného ramena spočívá v jeho opětovném navrácení (repozici) do ramenního kloubu. Navrácení hlavice ramenního kloubu by se nemělo odkládat a mělo by se provést co nejdříve je to možné, v ideálním případě ihned po úraze. V každém případě je třeba vyhledat nejbližší chirurgickou ambulanci, kde je možno v případě potřeby provést navrácení kloubu do jamky pod celkovou narkózou. Po repozici se rameno zafixuje obvazem, nebo ortézou. Léčba je podpořena nasazením léků proti bolesti a doporučuje se na postižené rameno několikrát denně přikládat ledový obklad. Fixace ramena obvykle trvá 3-4 týdny, přičemž poté následuje 1-2 měsíční rehabilitace.

Při vykloubení ramena často dochází k poškození měkkých tkání, což bohužel rentgen není schopen odhalit. Poškozené vazy a kloubní pouzdro mohou i po navrácení nadále zůstat odtažené. Tomu se říká Bankartova léze. Je to díky krevnímu výronu, který způsobí roztažení kloubní dutiny. Vazy se zahojí pomocí zjizvení tkáně, avšak může dojít k přihojení v jiném místě, než před úrazem, což pak vede k nestabilitě ramena a může docházet k opakované luxaci. Proto se doporučuje kontrola magnetickou rezonancí, která je schopna bankartovu lézi odhalit. Pokud dojde k jejímu potvrzení, pak je doporučena artroskopie ramenního kloubu a přišití poničeného vaziva zpět ke kloubní jamce pomocí stehů s kotvícími implantáty. I po této operaci nebezpečí opětovné luxace přetrvává, je však značně nižší, než předtím.

Pro navrácení ztracené hybnosti pohybového aparátu je pak předepsána rehabilitace, při které dojde k obětovnému posílení svalových skupin. První cviky jsou jednoduché a postupně se přidávají odporová cvičení s gumou nebo činkami.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno