Vyrážka na břiše

Vyrážku na břiše jste už zcela jistě během života zaregistrovali. Ta může mít samozřejmě různé podoby. Možná jste zažili stav, kdy se vám z neznámé příčiny osypalo celé tělo drobnou krupičkou a i kožní lékař jen nechápavě kroutil hlavou. Nebo to byly větší pupínky, které bolely, svědily či pálily? Variant je mnoho. Lidská kůže je náš největší orgán. Pomáhá nám dýchat, ochlazovat se a odvádět z těla nečistoty. Zároveň je to ale orgán velmi citlivý, který často jako první reaguje na nejrůznější zdravotní komplikace.

Vyrážky spojené s dětskými nemocemi

U následujícího výčtu nemocí se děti a jejich rodiče setkávají s vyrážkou. Ta často začíná právě na bříšku a rozšiřuje se po celém těle. Pojďme se na ně tedy podívat:

  • Plané neštovice – nejznámější nemoc spojená s kožními projevy. U neštovic se na těle začnou Malé miminko několik dní po narozenípostupně objevoval středně velké, nepříjemně svědící a načervenalé pupínky. Zde platí pravidlo, čím dříve dítě neštovice prodělá, tím lépe pro něj. Malé děti si pupínky tolik neškrábou a nezůstávají jim tak nevzhledné jizvy.
  • Spála – při spále je vyrážka jedním z hlavních příznaků. Vzniká takzvaný pomfus. Ten je oteklý, viditelně ohraničený, plochý a silně svědící. Děti se musí neustále hlídat před škrábáním. Vyrážka začíná v podbřišku a může se rozšířit až na třísla a vnitřní stranu stehen.
  • Pátá nemoc – u páté nemoci se nemusí vyrážka objevit vždy. Pokud má vaše dítě poseté břicho, pravděpodobně se o pátou nemoc nejedná. Vyrážka s ní spojená se nachází spíše mimo trup.
  • Zarděnky – vyrážka postihující děti se zarděnkami je plochý shluk narůžovělých, svědících skvrnek. Začíná v horní části těla a postupně se rozlézá směrem dolů.

Většinu těchto dětských nemocí si odstonáte právě jako děti a v dospělosti se s nimi již nesetkáte. Nemáte-li však dobrý přehled o tom, jaké nemoci jste během dětství prodělali, je dobré mít se při každé vyrážce na pozoru. Např. plané neštovice mohou být nebezpečné zvláště pro dospělé muže.

Klasická kopřivka

Kopřivka postihuje děti, dospělé a nezřídka kdy i těhotně ženy. Nejčastěji se dá mluvit o reakci našeho organismu na něco, co se mu tak úplně nelíbí. Kopřivka se ve většině případů vyskytuje na břiše, občas také na zádech a stehnech (a obecně kdekoliv na těle). Jedná-li se o alergickou reakci, záleží na tom, jak moc je váš organismus na danou látku alergický. Někdy zmizí kopřivka sama, jindy je nutné vydat se na pohotovost a nechat si naordinovat antialergenní látku.

Kopřivku může způsobovat hned několik věcí. V naprosté většině situací má spojitost s novými léky, obléknutím si nového, dosud nepraného oblečení nebo pozřením nějaké suroviny, na kterou jsme alergičtí. Proto se nikdy zbytečně neděste a raději si promítněte, co vše jste za posledních pár hodin dělali. Určitě přijdete na původce vaší malé, drobné a příšerně svědící vyrážky na břiše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno