Zánět dutin: příznaky, léčba

Smrkáte, teče vám neustále z nosu, přestali jste cítit, pálí vás v krku a bolí vás hlava. Tyto nepříjemné příznaky ukazují na zánět dutin – onemocnění, které není životu nebezpečné, ale umí nás pěkně otrávit. Jak se zánětu dutin zbavit?

Venku je chladno, lidé v tramvajích na sebe prskají, bakterie a viry mají příznivé prostředí, aby se šířily z člověka na člověka. Není divu, že i vás v této době trápí zánět dutin. Začít může obyčejnou rýmou a příznaky má podobné jako chřipka.

Proč trpíte zánětem dutin?

Nejčastější příčinou zánětu dutin je nachlazení – pociťujete ucpaný nos, neustále smrkáte nebo vám z nosu stále teče (vodnatá rýma). Bakterie – příčinou zánětu dutin mohou být i bakterie způsobující onemocnění horních cest dýchacích, které se rozšíří i do nosních dutin. Ucpání nosu způsobují také alergie – lidově se hovoří o senné rýmě.

Potřebujete antibiotika?

Zánět dutin není onemocnění, které by si vyžadovalo ihned předepsání antibiotik. Důležitý je klid na lůžku, teplo a dostatečný příjem tekutin. Vysmrkávání podpoří vhodné nosní kapky a úlevu přinese paralen. Vhodný je také bylinkový čaj z lipového a bezinkového květu (nejlépe oslazený medem).

Z lidového léčitelství se osvědčila „inhalace páry“, která uvolňuje ucpané dutiny. Do menšího lavoru nalijte horkou vodu, přes hlavu si přehoďte ručník a vdechujte páru. Antibiotika by měla v léčbě zánětu dutin nastoupit v případě, že onemocnění je způsobeno bakteriemi a tělo si s nimi neumí poradit.

Předcházejte zánětu dutin

Jakmile se blíží období chřipek a nachlazení, dbejte na prevenci zánětu dutin. Především je třeba posílit obranyschopnost organismu. Zvyšte proto příjem vitamínů (nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny), teple se oblékejte, ale zároveň se nebraňte otužování. Choďte na čerstvý vzduch – pohyb vašemu organismu prospěje a zvýší vaši imunitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno