Zánět močového měchýře: příznaky, léčba

Už vás zase začalo pálit při močení. A každou chvíli si musíte odskočit na záchod, abyste si tu palčivou bolest prožili znovu. Opět se o slovo přihlásil zánět močového měchýře. Co jste udělali špatně? Jak zánět vyléčit?

O zánětu močového měchýře vědí své především ženy, které postihuje častěji než muže. Na vině je anatomie – ženská močová trubice je pouze kousek od řitního otvoru, a proto se při nevhodné hygieně lehce stane, že se do močových cest dostanou bakterie, které zánět způsobí.

Samozřejmě nejde o jedinou příčinu zánětu močového měchýře. Zakládáme si na něho, pokud málo pijeme a nedostatečně tak pročišťujeme močové cesty. Svoji roli může sehrát také prochlazení nebo podráždění močové trubice při pohlavním styku.

Léčba zánětu močového měchýře

Zánět močového měchýře způsobují bakterie, které se z močových cest dostanou až do močového měchýře. Pokud není zánět rozvinutý, je možné ho léčit podomácku – velmi se osvědčuje zvýšení pitného režimu (tekutiny „propláchnou“ močové cesty a pomohou je tak zbavit bakterií).

Důležité je také teplo – pomáhá například nahřívání ve vaně. Při palčivých bolestech, které se projevují zejména při močení, je vhodné navštívit lékaře. Praktický doktor může provést jednoduché vyšetření moči a zpravidla předepíše antibiotika, která pomůžou zánět odstranit. Když by ani antibiotika na zánět močového měchýře nezabrala, podstoupí pacient vyšetření u urologa.

Vyhněte se zánětu močového měchýře

Rozlišujeme dva základní typy zánětu močového měchýře – akutní, jehož nástup je rychlý a intenzivní, a chronický, který se nemusí projevovat silnými příznaky, ale je dlouhodobý a unavující.

V obou případech nám vhodná prevence pomůže vyhnout se další palčivé bolesti a nutkavému močení.

  • Dbejte na osobní hygienu v intimních partiích (to platí především pro ženy)
  • Pijte dostatečné množství (3 l denně) vody a bylinkových čajů (ideálně např. Jančův ledvinový čaj)
  • Noste vhodné spodní prádlo (tanga už stejně nejsou příliš módní záležitostí)
  • Udržujte ledviny a močové ústrojí v teple
  • Dávejte si pozor na nachlazení

1 komentář

  1. Zánět močového měchýře je bolestivá a nepříjemná komplikace 🙁 každopádně mě se to naštěstí daří rozehnat brusinkami

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno