Domů Zdraví Záněty Zánět tlustého střeva: příznaky, léčba

Zánět tlustého střeva: příznaky, léčba

Zánět tlustého střeva patří mezi méně časté záněty. Uvedeme si jaké bývají hlavní příznaky a projevy. Řekneme si také základní informace o léčbě a dietě.

Zánět tlustého střeva (často se používají také názvy proktokolitida a Ulcerózní kolitida) se řadí mezi zánětlivá onemocnění střev. Jedná se vlastně o chronicky probíhajicí zánět v oblasti tlustného střeva. Postihuje sliznici tlustného střeva. Tento zánět většinou propuká mezi 20. a 40. rokem. Spekuluje se o různých příčinách, ale zatím nebyla objevená přesná příčina. Onemocnění probíhá v určitých fázích, kdy v období remise je pacient bez obtíží, ale v období relapsu zánět opět naplno propuká. V Česku je podle posledních průzkumů zhruba 50 lidí na 100 000 obyvatel postižených proktolitidou. Zajímavé určitě je, že čím je zěmě vyspělejší tím větší výskyt tam má toto onemocnění.

Příznaky a projevy zánětu tlustého střeva

Zánět tlustého střeva se obvykle bude projevovat především těmito hlavními příznaky a projevy:

  • průjem – může mít různou intenzitu, podle rozsahu onemocnění. Stolice je tedy velmi řidká a vodnatá. Ve stolici se mohou objevovat příměsy krve.
  • bolesti břicha
  • ztráta apetitu – máme sníženou chuť k jídlu
  • ztráta tělesné váhy – ztrácíme hmotnost i když nechceme hubnout.
  • horečka –  spíše pouze mírně zvýšená tělesná teplota
  • bolest v oblasti konečníku – pociťujeme bolesti v oblasti konečníku
  • kožní vředy – někdy se objevují i vředy na kůži – Pyoderma gangraenosum
  • únava – únava a celkevé vyčerpání organismu. Máme málo sil.

Léčba a dieta

Úplné vyléčení zatím není možné. Často se využívá Sulfasalazin  na potlačení zánětu. Využívají se také Kortikosteroidy v různé formě. Mohou se využít také imunosupresiva.

Při tomto onemocnění je nutné zaměřit se také na stravu a patřičným způsobem každodenní stravu upravit. Musí se držet šetřící dieta. Je třeba vyřadit potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Je to například zelenina, ovoce, ovesné vločky, luštěniny, otruby atd.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno