Zásady zdravé výživy: jak má vypadat zdravé stravování

Rozebereme si jednotlivé zásady zdravé výživy. Správná výživa má pozitivní vliv na tělo, ale i na psychiku a mentální výkon.

 1. Nehladovte – měly by jste jíst v pravidelných intervalech. Určitě nevynechávejte snídani (více o snídani v článku snídaně). Většinou se volí 3x základní jídla + 2 svačiny.
 2. Omezte jednoduché cukry – cukr a všechny potraviny s výrazným obsahem cukru (například sladké limonády) je dobré výrazně omezit. Potraviny s velkým obsahem cukru mají vysoký glykemický index.
 3. Omezte bílou mouku – bílá mouka je především v klasickém pečivu, které můžete koupit v běžných obchodech. Je chybou, když stravu tvoří především bílá mouka.
 4. Jezte pomalu – je dobré jíst pomalu a potravu dostatečně rožvýkat. Nejezte ve spěchu a ve stresu. Udělejte si na jídlo dostatek času.
 5. Přidejte rybí maso – rybí maso by se ve vašem jídelníčku mělo objevit minimálně 2x týdně. Ideálně alespoň 4x týdně.
 6. Jezte složité sacharidy – jezte především komplexní (složité sacharidy). Patří sem například ovesné vločky, pohanka, jáhly, rýže Natural atd.. Mají nízký glykemický index, což je pro naše tělo dobré. Složené sacharidy jsou ideální volbou na snídani.
 7. Dostatek zeleniny a ovoce – Každý den by se mělo sníst zhruba 500 g čerstvého ovoce a zeleniny. Většinu této dávky by měla tvořit čerstvá zelenina.
 8. Přidejte zakysané výrobky – ve vašem jídelníčku by se měly objevovat i různé zakysané výrobky. Ať už to jsou kvalitní jogurty (v běžné obchodní síti například Hollandia), podmáslí, acidofilní mléko, zakysané zelí atd.
 9. Odpovídajicí kalorické příjem – by měl být odpovídajicí pro vaši postavu. Není dobrý ani kalorický deficit, tak kalorický nadbytek. Udržujte si BMI v rozumné výši. ideální jsou hodnoty 20 – 25. Jako úplně ideální se údavá hodnota 22.
 10. Omezení solení – je dobré omezit zejména výrazně přesolené pokrmy a potraviny. Nadbytek soli zvyšuje možnost vysokého krevního tlaku.
 11. Alkohol s mírou – žena by neměla vypít více než 1 alkoholický nápoje denně. Muž pak více než 2 alkoholické nápje denně.  Za alkoholický nápoj je brána láhev piva, sklenice vína. Celkově je více než dobré alkohol omezit.
 12. Omezte polotovory – přestaňte nakupovat různé polotovary. Nakupujte si raději jednotlivé potraviny.
 13. Nejezte fast food – nejezte fast food.
 14. Dostatek tekutin – ideální je obyčejná voda. Každý den by jsme měly vypít minimálně 2 litry čisté vody. Při teplém počasí a fyzické námaze se množství musí úměrně zvýšit.
 15. Nejezte přes spaním – měly by jste naposledy jíst minimálně 4 hodiny přes tím než půjdete spát. Je to kvůli ohlehčení zažívacímu ústrojí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno