Domů Zdraví Zranění Zlomenina bérce

Zlomenina bérce

Zlomenina bérce dokáže hodně potrápit. Vzniká při sportu i dopravních nehodách. Chcete se dozvědět více? V článku najdete veškeré informace.

– patří k nejčastějším úrazům a zraněním kosti holenních a lýtkových, které vznikají při lyžování, autonehodách a sportech. Pro jejich zlomení stačí náraz nebo složité podvrtnutí nohy.

Projevy, příznaky:      

  • Otok, bolest, neschopnost pohybu, hematom, u otevřené zlomeniny rána, krev, zdeformovaná končetina, viditelné úlomky kostí..

Ošetření: 

  • Lékař, většinou dává vysokou sádru, u těžších případů je nutná operace, kdy se musí kosti sešroubovat.

Kdy vzniká zlomenina horního konce holenní kosti:

  • Při nárazu autem do chodce, většinou se jedná o zlomeninu otevřenou, je nutné poskytnutí první pomoci a ihned volat lékaře.

Kdy se láme lýtková kost:

  • Při složitém podvrtnutí kotníku, kost se láme těsně nad kotníkem, většinou se u takových poranění jedná o vnitřní zlomeninu, neotevřenou, i tady se poskytne první pomoc a zpevní postižená končetina, lékaře zavoláte podle bolesti a stavu poranění.

Co jsou zlomeniny ze stresu a přetížení:

  • Vznikají i při maximální sportovním vytížení, kdy už kost není schopná vydržet opakující se nárazy a vznikne v ní prasklina, která pokud se neléčí, vyústí ve zlomeninu. Pacient v takovém případě potřebuje odpočinek, nesmí delší dobu sportovat.

Léčba a hojení:

Otevřené zlomeniny se nehojí rychle, vyžadují čas a maximální odpočinek, bez zátěže. Při otevřených zlomeninách a narušení celé tkáně včetně kosti, je možnost trvalých následků, jelikož může dojít k infekci, deformaci svalové tkáně a následně k jejímu odumření. Kosti se při operaci spojují dráty, šrouby, nitrodřeňovými hřeby. Dost často dochází k infekcím tkáně, což zhoršuje léčbu kosti, hlavně u diabetiků a kuřáků, lékař nasadí v takových případech antibiotika. Pokud nejsou problémy, pacient se dokáže po pár měsících vrátit k běžnému životu.

Rehabilitace a cvičení:

Po každé zkušenosti se zlomeninou přichází jako podpůrná léčba rehabilitace. Pacient musí procvičovat ztuhlé svaly, klouby, posiluje se oslabená svalová tkáň. Cvičení na rotopedu,plavání v bazénu, později samostatná jízda na kole, vše s opatrností, zlomeniny jsou citlivá záležitost a budou dlouho bolet.

První pomoc při zlomeninách:

  • při pomoci se snažíme znehybnit postižené místo a zmírnit případné krvácení
  • na ránu přiložíme kus látky, obinadla, mikiny
  • jako dláha nám může vystačit klacek, časopis, smeták, který přiložíme podél končetiny, omotáme pevně kolem končetiny, ale tak aby to zraněného moc nebolelo, jde o zpevnění a znehybnění
  • jako obvaz nám poslouží šátek, svetr, šála
  • musíme ihned zavolat záchranku, popřípadě dopravit pacienta do nejbližší nemocnice

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno