Zúžený páteřní kanál

Jakýkoliv problém s páteří je vždy velmi nepříjemný a neobejde se bez lékařského zásahu. Zúžený páteřní kanál není výjimkou. Jeho další odborný název je stenóza a je to jedna z diagnóz, kterou nechcete u lékaře slyšet. Nicméně začíná jako spousta jiných poruch páteře a bez řádného vyšetření jen těžko poznáte, zda trpíte stenózou nebo například vyhřezlou plotýnkou. V dnešním článku se podíváme na základní fakta tohoto neduhu a také na případnou léčbu.

Základní informace

Zúžený páteřní kanál neboli stenóza s sebou přináší značné bolesti i pohybové obtíže. Příčinou je, jak už sám název napovídá, zúžený páteřní kanál. Ten je tvořen obratli a meziobratlovými ploténkami. Při jeho zúžení (např. v souvislosti s páteřními výrůstky) začne postupně docházet k nejrůznějším obtížím. Vždy je přítomná stupňující se bolest, jež poleví při předklonu dopředu.

Po čase se začne přidávat také brnění končetin, problémy s jejich hybností a tak podobně. Stenóza může postihnout bederní i krční páteř a v souvislosti s tím jsou pak postiženy nejbližší končetiny.

Příčiny páteřní stenózy

Jak už jsme psali, příčin může být hned několik. Lékaři je však dělí na tři základní skupiny. Samotný vznik má Rentgen lidské lebky a krční páteřena následnou léčbu jen minimální dopad. Důležitější je aktuální zdravotní stav pacienta.

Jak můžete k zúženému páteřnímu kanálu přijít?

·         Narozením – někteří lidí mají stenózu vrozenou, buďto je důvod neznámý nebo se vyskytla chyba v kostním vývoji plodu.

·         Získané během života – špatné držení páteře společně s jednostranným zatížením těla může mít také za následek zúžení páteřního kanálu (nejčastěji to souvisí s páteřními výrůstky).

·         Kombinace obojího – člověk se s vadou narodí, ale ta je zhoršena např. vlivem autonehody.

Léčba

Na tak závažnou poruchu lze přijít pouze pomocí RTG a CT vyšetření. Někdy je také nutná magnetická rezonance. Lékař vám vyšetří šíři páteřního kanálu a na základě výsledků testů vydá diagnózu.

První pomocí pro nemocného je léty ověřený postup, kdy jsou podávána nesteroidní antirevmatika. Ta pomáhají tlumit otoky (otok ještě více zužuje páteřní kanál). Následně vám lékař předepíše vhodnou rehabilitaci. Celkově se dá říci, že většina pohybových problémů se dá relativně dobře řešit pomocí každodenního cvičení doporučených cviků. Jestliže je to třeba, dostane nemocný na pár dní ortézu.

Někdy však není možné potíže zvrátit ani léky, ani pravidelných každodenním cvičením. Některé stavy si jednoduše žádají operaci. Ta obnáší provedení laminetomie, kdy jsou velmi opatrně odstraněny nechtěné páteřní výběžky.

1 komentář

  1. Mám dlouhodobé problémy s páteři. V mládi, kdy mi bylo 14 let mě srazilo auto, neměla jsem žádné zjevné poranění kromě pár oděrek. To horší přišlo zhruba po 3/4 roce, kdy jsem nezvedla nohu na schod a měla jsem bolesti páteře. V té době(bylo to před 50 lety) rentgeny nic neodhalily(měla jsem výšku 170cm a váhu 48Kg),lékaři tvrdili, že bolest vyvolává rychlý růst a léčii mě B12. Nějakou dobu léčba pomáhala bolesti se však každoročně zhoršovaly a opakovaly, což lékaři komentovali, že to jsou mé subjektivni a vymyšlené problémy. Takže ze mě 20 let dělěki simulanta až do doby, kdy jsem ochrla od poloviny pasu na levou nohu. To mi mladičký neurolog řekl, že jsem přišla pozdě. Za svůj život vděčím několika lékařum a to Mudr.Primáři Silovi z Fifejdské nemocnici v Ostravě, který jako jediny měl odvahu mě operovat a čímž mě postavil na nohy. Následně pak PANU Muddr. Vodvařkovi(neurologovi), který o mě pečuje do dnes. Nebýt těhto dvou lékařu byla by dnes už asi pod kytiččkami,
    Dále pak musím poděkovat Mudr.Polačkovi, který mě zachránil před rakovinou.
    Byla jsem ve styku s hodně lékaři, kteří mnohdy po 20 vteřinách nevnímali co jim říkam a pacient je i v dnešní době nezajímá.
    Před těmi, které jsem jmenovala by chtěla hluboce smeknout, to jsou opravdu kapacity na svem místě.
    Vdnešní době se moje problemy opět zhoršily a přibyly další, takže kromě plavani toho moc neudělám. Tim chci pouze říct, že takovych lékařů si hluboce vážim a mělo by jich být co nejvice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno