Jakýkoliv problém s páteří je vždy velmi nepříjemný a neobejde se bez lékařského zásahu. Zúžený páteřní kanál není výjimkou. Jeho další odborný název je stenóza a je to jedna z diagnóz, kterou nechcete u lékaře slyšet. Nicméně začíná jako spousta jiných poruch páteře a bez řádného vyšetření jen těžko poznáte, zda trpíte stenózou nebo například vyhřezlou plotýnkou. V dnešním článku se podíváme na základní fakta tohoto neduhu a také na případnou léčbu.
Základní informace
Zúžený páteřní kanál neboli stenóza s sebou přináší značné bolesti i pohybové obtíže. Příčinou je, jak už sám název napovídá, zúžený páteřní kanál. Ten je tvořen obratli a meziobratlovými ploténkami. Při jeho zúžení (např. v souvislosti s páteřními výrůstky) začne postupně docházet k nejrůznějším obtížím. Vždy je přítomná stupňující se bolest, jež poleví při předklonu dopředu.
Po čase se začne přidávat také brnění končetin, problémy s jejich hybností a tak podobně. Stenóza může postihnout bederní i krční páteř a v souvislosti s tím jsou pak postiženy nejbližší končetiny.
Příčiny páteřní stenózy
Jak už jsme psali, příčin může být hned několik. Lékaři je však dělí na tři základní skupiny. Samotný vznik má na následnou léčbu jen minimální dopad. Důležitější je aktuální zdravotní stav pacienta.
Jak můžete k zúženému páteřnímu kanálu přijít?
· Narozením – někteří lidí mají stenózu vrozenou, buďto je důvod neznámý nebo se vyskytla chyba v kostním vývoji plodu.
· Získané během života – špatné držení páteře společně s jednostranným zatížením těla může mít také za následek zúžení páteřního kanálu (nejčastěji to souvisí s páteřními výrůstky).
· Kombinace obojího – člověk se s vadou narodí, ale ta je zhoršena např. vlivem autonehody.
Léčba
Na tak závažnou poruchu lze přijít pouze pomocí RTG a CT vyšetření. Někdy je také nutná magnetická rezonance. Lékař vám vyšetří šíři páteřního kanálu a na základě výsledků testů vydá diagnózu.
První pomocí pro nemocného je léty ověřený postup, kdy jsou podávána nesteroidní antirevmatika. Ta pomáhají tlumit otoky (otok ještě více zužuje páteřní kanál). Následně vám lékař předepíše vhodnou rehabilitaci. Celkově se dá říci, že většina pohybových problémů se dá relativně dobře řešit pomocí každodenního cvičení doporučených cviků. Jestliže je to třeba, dostane nemocný na pár dní ortézu.
Někdy však není možné potíže zvrátit ani léky, ani pravidelných každodenním cvičením. Některé stavy si jednoduše žádají operaci. Ta obnáší provedení laminetomie, kdy jsou velmi opatrně odstraněny nechtěné páteřní výběžky.