Zvýšený cukr v krvi (hyperglykemie) může být v tom lepším případě jen jednorázovou nebo dočasnou záležitostí. V tom horším, kdy se vyskytuje opakovaně nebo dlouhodoběji, značí nemoc.
Optimální hladina glykemie v krvi je nalačno u zdravé osoby v rozmezí 3,5–5,5 mmol/l. O zvýšené se pak hovoří u hodnot 5,6–7 mmol/l. Pokud se delší dobu jedná o hodnoty nad 7 mmol/l, většinou za takový stav může cukrovka.
Příznaky zvýšeného cukru v krvi
Hladina glykemie je zvyšována nejen nedostatečným přísunem inzulínu, který ji u zdravých lidí udržuje v normálních hodnotách, ale krátkodobě také přejídáním či nevhodnou stravou, někdy také působením stresových hormonů (například adrenalinem či kortizolem) nebo horečnatým onemocněním. Vždy však tento nežádoucí stav provází stejné projevy.
- nadměrná žízeň
- nevolnost a pocity na zvracení
- bolesti žaludku
- rozostřené vidění
- nucení zrychleně dýchat
- acetonový zápach z úst
- pokleslý krevní tlak
- podrážděnost a špatná nálad
- únava a malátnost
- ospalost, otupělost až letargie
Dlouhodobě zvýšený cukr = diabetes
Jestliže se hodnoty bez jasné příčiny pohybují nad limitem, trpí daná osoba cukrovkou. Tato choroba je tedy poruchou metabolismu cukrů.
Diabetes mellitus I. typu
Důvodem tohoto druhu cukrovky je nízká produkce inzulinu. Inzulin je pro organismus nesmírně důležitý, protože reguluje cukr v krvi a přivádí ho jako potřebný zdroj energie orgánům a tkáním. Zpravidla se objevuje v dětství či mládí, a to velmi náhle. Je označována za autoimunitní nemoc, protože vlastní imunitní systém poškozuje buňky slinivky břišní, které se starají o produkci inzulinu.
Diabetes mellitus II. typu
Tento typ cukrovky je typický pro dospělé. Není to sice pravidlem, ale postihuje hlavně obézní osoby nebo lidi s nevhodnými stravovacími návky. Velkou roli sehrává také genetika, často se diabetes přenáší z generace na generaci. Jeho příčinou je snížená citlivost tkání k produkovanému inzulinu.
Těhotenský diabetes
Zvláštním druhem je cukrovka vznikající během těhotenství. Postihuje ženy, které nikdy podobné problémy neměly. Po porodu zase náhle mizí.
Komplikace hyperglykemie
Jestliže není zvýšený cukr v krvi regulován vhodnou léčbou a opatřeními, přistupuje tělo k využívání náhradního zdroje energie, a to tuků. Jejich rozkladem se však nevytváří pouze energie, ale také ketony, což je odpadní látka. Nadměrné množství této látky v těle pak může zapříčinit rozvoj diabetické ketoacidózy. Dochází k zakyselování organismu a následnému narušení metabolismu. Pokud takový stav trvá delší dobu, vyústí v naprosté zhroucení metabolismu vedoucí v závažných případech až k hyperglykemickému kómatu.
Léčba zvýšeného cukru v krvi
Lidé trpící zvýšenou hladinou cukru v krvi čili cukrovkou musí v léčbě stoprocentně spolupracovat s lékařem a dodržovat veškerá režimová opatření. Diabetes I. typu vyžaduje pravidelné dodávky inzulinu, diabetes II. typu pak medikamenty upravující citlivost tkání k inzulinu a navíc je nutné zařadit pohyb, aby došlo ke snížení hmotnosti. Společným prvkem u obou typů je pak nutnost diety, která základně spočívá v pravidelném a racionálním stravování bez vysokého přísunu cukrů a tuků (5–6 chodů denně).