Délka hůlek na běžky

Při výběru běžeckých lyží se velmi často zapomíná na jejich nedílnou součást – běžecké hole. Jejich výběr je však pro správnou techniku běžkování velmi důležitý. Nejdůležitějším parametrem je délka běžeckých holí, ale také další specifika. Pojďme se proto zaměřit na to, jak běžecké hole vybrat a jak určit jejich ideální délku.

Bez kvalitních a správně dlouhých běžeckých holí si jen těžko dopřejete maximální zážitek z běžkování. Hned na úvod je třeba říct, že správnou délku hůlek nDélka hůlek na běžkya běžky nelze jasně určit. Odvíjí se od preferencí každého běžkaře a závisí také na technice, kterou sportovci upřednostňují. Obecně platí, že profesionální sportovci používají o několik cm delší hole než rekreační běžkaři. Také platí, že při lyžování v kopcovitém terénu je výhodnější používat kratší hole.

Klasický styl

Délka hůlek závisí především na stylu běžkování. Pokud upřednostňuje styl klasický, při svěšení rukou by po zapíchnutí holí do sněhu měly hole sahat přibližně po ramena. Obecně se za ideální délku považuje 80 až 83 % tělesné výšky. Například běžkař, jehož výška je 175 cm, by měl mít běžecké hole pro klasický styl běžkování dlouhé přibližně 145 cm. Opět platí výše zmíněné, že pokud budete lyžovat spíše v kopcovitém terénu, oceníte trochu kratší hole.

Styl bruslení

Pokud patříte mezi příznivce bruslení na běžkách, budete potřebovat hole delší. Optimální délka je v tomto případě taková, kdy po zapíchnutí do sněhu je horní rukojeť v rozsahu mezi horním rtem a bradou. Důležité také je, jak techniku bruslení zvládáte. Při správné technice nesmíte mít pocit, že ruce zvedáte příliš vysoko. Za ideální délku běžeckých holí na techniku bruslení se považuje 88 až 90 % tělesné výšky. Například běžkař, jehož výška je 175 cm, by měl mít běžecké hole dlouhé přibližně 155 cm.

Další parametry při výběru běžeckých holí

Délka holí ale rozhodně není jediným kritériem při výběru. Na trhu je k dispozici celá řada běžeckých holí z různých materiálů a liší se také svým tvarem, tuhostí, hmotností, odolností, provedením rukojeti či konstrukcí talířku a hrotu. Pro rekreační běžkování se nejčastěji používají tubusy holí z hliníku, které jsou cenově dostupné, navíc jsou odolné a dlouho vydrží. Zkušení běžkaři pak dávají přednost karbonovým běžeckým holím, které jsou lehčí a mají ideální tuhost. Jsou však dražší a také výrazně křehčí, takže při přišlápnutí může dojít i ke zlomení hole. Proto se nedoporučují začátečníkům.

Než si pořídíte nové běžecké hole, promyslete si, co od nich očekáváte a mezi jak pokročilé běžkaře se řadíte. Nepodceňujte správnou délku, ale také technické parametry. Často se podceňuje zejména provedení madla a poutek. Hole musí v rukou hlavně dobře sedět, pak si sportovní zážitek opravdu užijete naplno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno