Domů Zdraví Seznam nemocí Dlouhotrvající průjem

Dlouhotrvající průjem

Zažívací potíže spojené s průjmem zažil snad každý z nás. Někomu stačí mastnější oběd, jinému dělá problémy např. mléko nebo některé druhy alkoholu. Průjem je sám o sobě velmi nepříjemný zdravotní neduh. Znemožňuje nám vyjít z domu a bere chuť k jídlu. Jestliže se však ne a ne vyléčit, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. V dnešním článku se podíváme na dlouhotrvající, neboli chronický průjem. Dozvíte se s jakými nebezpečími je spojený a jak ho léčit.

Hned na začátku je třeba oddělit běžný, několikadenní průjem od toho chronického. V drtivé většině případů mají tyto stavy jinou příčinu, což pro nás může být dobrým vodítkem. Běžný průjem vzniká v souvislosti s chřipkou, nachlazením, střevní virózou, salmonelou, přemírou tučných a nezdravých jídel nebo alkoholu. To jsou nejčastější příčiny. Naproti tomu dlouhotrvající průjem má často spojitost s odlišnými nemocemi, mnohdy více závažnými, ale o tom až za chvíli.

O chronickém průjmu můžeme mluvit cca po 10-20 dnech. Důležité je, že průjem neustupuje a nereaguje na Fotografie nemocniční kapačky s rehydratačním roztokemběžnou domácí léčbu. Tou se rozumí dieta v podobě vařené rýže, banánů, loupaných jablek nebo sucharů. Pacienti pak dietu kombinují s podáváním živočišného uhlí a pitím černého čaje. Jestliže na nic z toho nereagujete, je načase vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

K největším rizikům, která jsou spojená s dlouhodobým průjmem, patří dehydratace a vyčerpání, jež mohou v krajních situacích skončit až pacientovou smrtí (zvláště, je-li průjem spojen se zvracením a horečkou).

Možné příčiny

Příčiny chronického průjmu již nebývají tak triviální jako u průjmu akutního. Střeva jsou velice důležitá pro celý imunitní systém našeho těla a jakákoliv změna má na naše zdraví velký vliv. Pročtěte si pozorně následující výčet nejčastějších onemocnění spojených s dlouhodobým průjmem a mějte ho na paměti při rozhodování, zda navštívit nebo nenavštívit svého obvodního lékaře.

Nejčastější příčiny chronického průjmu:

·         Dlouhodobá virová infekce ve střevech – nutnost nasadit antibiotika

·         Autoimunitní choroby – např. Crohnova nemoc nebo celiakie

·         AIDS

·         Rakovina tlustého střeva

·         Narušení střevní mikroflóry

·        Dráždivý tračník

·         Vedlejší účinky některých léků

·         Cukrovka

·         Zvýšená činnost štítné žlázy

Výčet není samozřejmě kompletní. Můžete si však udělat jistou představu o závažnosti tohoto zdravotního problémy.

Léčba

Prvním krokem k úspěšné léčbě je samotná diagnóza pacientovi nemoci. Jakmile lékaři zjistí, proč vás průjem nechce opustit, mohou se konečně pustit do účinné léčby. K tomu je pochopitelně třeba vyřešit dehydrataci organismu a ztrátu živin. Ve velmi závažných případech nepostačí pouhé podávání tekutin, ale je nutné nemocnému předepsat nitrožilní podávání rehydratačního roztoku. Zároveň se pokračuje v dietě a ani klid na lůžku nehraje zanedbatelnou roli.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno