Sucho v ústech: čeho je to známka?

Trápí vás již delší dobu sucho v ústech? Tento jev se nazývá xerostomie a dokáže být velmi nepříjemný. Je pochopitelně třeba odlišovat suchost v ústech např. při běhu, stresu či velké nervozitě. Xerostomie je spíše dlouhodobý problém, jenž může mít celou řadu příčin. Na následujících řádcích se podíváme na čtyři nejčastější a nastíníme si konkrétní řešení.

Nejprve jen něco málo k následkům suchosti v ústech. Možná vás to nikdy ani nenapadlo, ale sliny mají v našich ústech klíčový význam. Nejenže nám pomáhají lépe mluvit, polykat a natrávit konzumované jídlo, ale také chrání naše zuby před kazivostí. Proto mají lidé s malou tvorbou slin vysoký výskyt kazů. Dalším průvodním jevem xerostomie je zápach z úst a povlak na jazyku. Dotyčný tak působí velmi nemocně a jemu samotnému je to opravdu velmi trapné.

Dehydratace

Teď pomineme dehydrataci způsobenou nedostatkem vody v souvislosti s extrémními situacemi. Jistou míru dehydratace totiž zažívá den co den nemalé procento naší populace. Lidé mnohdy zapomínají řádně pít. Často se jen odbydou šálkem kávy a polévkou k obědu. Večer se pak diví, že mají pocit suchosti v ústech a další zdravotní problémy – bolesti hlavy, únava…

Dehydratace navíc vede k poruchám trávení, nesoustředěnosti a tím pádem i horším pracovním výkonům. Naučte se k vaší milované kávě přidat sklenici vody a hlídat si dostatečný příjem tekutin. Zvláště v horkých letních dnech to může být náročné, ale i přesto nebo právě proto si hydratace zaslouží vaši plnou pozornost.

Sjörgenův syndromFotografie muže, který křičí

Mluvíme tu o nepříliš známé autoimunitní nemoci. Jedním z jejich hlavních symptomů je narušení tvorby slin a slz. S diagnózou vám však pomůže pouze kvalifikovaný lékař. Při podezření neodkládejte návštěvu ordinace a raději čelte nepříjemnostem ihned. Tato choroba může mít fatální následky v podobě zánětů oka, problémů s polykáním a následnou poruchou přijmu tuhé stravy a podvyživeností.

Vedlejší účinky léků

Každý příbalový leták v sobě skrývá informace, jež někteří z nás raději ani nechtějí znát. Zvláště léky založené převážně na chemických látkách jako jsou antidepresiva, léky na akné či léky na Parkinsonovu nemoc, jsou spojovány s permanentní suchostí v ústech. Někdy je to však jen malá daň za velkou službu, kterou nám jinak prokazují.

V těchto případech si můžeme vypomoci například žvýkáním žvýkaček a konzumací tekutých nebo alespoň dostatečně omaštěných a vlhčích jídel.

Cigarety jako nepřátelé slin

Silní kuřáci nejspíš vědí, o čem je řeč. Cigaretový kouř dokáže udělat nepěkné věci nejen s plícemi, ale i s dýchacími cestami. Kuřáci jsou tak většinou zvyklí na suchost v ústech. Bohužel se jedná o ten nejméně závažný následek dlouhodobého kouření. Pochopitelně zde pomůže pouze omezení počtu denně vykouřených cigaret, ideálně naprostá abstinence.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno