9 tipů jak správně běhat

Běhat umí každý, běhat správně a s dobrou technikou už málokdo. A přitom zvládnutí základů může znamenat obrovský rozdíl ve výkonnosti. Správná technika činí běh méně fyzicky náročný a je to také skvělá prevence zdravotních problémů. Při špatných návycích totiž dochází k několikanásobně vyššímu zatížení šlach a kloubů, což se člověku v dlouhodobém horizontu často vymstí.

Držte hlavu nahoře

Při běhání se pořád dívejte cca 30 až 40 metrů přímo před sebe. Vyhněte se sledování vašich nohou. Dívání se dolů totiž vytváří pnutí ve vašem krku a ramenech. Dbejte na to, aby byla vaše čelist i krk uvolněné.

Nehrbte ramena

Vaše ramena by měla být při běhu uvolněná. Vyhnete se tak pnutí ve svalech. Shrbená ramena nepříznivě ovlivňují dýchání a to, kolik kyslíku se dostane do svalů.

Nechte ruce uvolněné

Nechávejte ruce uvolněné, ale ne zase tolik, aby vám jen tak plandaly. Zpevněné, ale uvolněné. Ztuhlé ruce způsobují pnutí v zádových svalech a ramenech. Při běhání jsou ohnuté v loktech do úhlu 90 stupňů a pohybují se dopředu a dozadu, nikdy křížem přes tělo. Správný pohyb rukama pomáhá v pohybu dopředu, máchání rukami do stran je naopak jen plýtvání energií.

Nakloňte se dopředu

Nezaklánějte se při běhu dozadu, naopak mějte rovná záda a lehce se tlačte dopředu. Nejenže vám to pomůže běžet rychleji, ale podle mnohých odborníků vás to bude také nutit našlapovat na přední část nohy, tedy tam, kde člověk bez boty přirozeně při bosém běhu došlapuje. Některé boty nás ale nutí dopadat na patu, což není pro člověka anatomicky přirozené.

Udržujte stabilní boky

Boky by měly být při běhu stabilní a bez rotace. Nevystrkujte zadek, ani nepohybujte boky do stran. Předejdete tak častým bolestem v bocích a spodních zádech.

Nezvedejte příliš kolena

Došlapujte s lehkým pokrčením kolenou. Docílíte tím lepší absorpce nárazů při běhání na tvrdém povrchu jako je asfalt nebo beton (pokud máte tu možnost, běhejte raději v přírodě, na měkkém povrchu). Nezvedejte kolena příliš vysoko a vyhněte se vyskakování nahoru a dolů. Kolena by měla směřovat spíše dopředu než nahoru.

Došlapujte na střed nohy

Došlapování na střední až středně přední část nohy je nejlepší volbou pro většinu rekreačních běžců. Vyhněte se došlapování na patu nebo naopak špičku chodidla. Chodidlo by mělo došlapovat pod našimi boky, ne před námi, ne za námi.

Nedošlapujte nohou příliš tvrdě

Zaměřte se na krátké, lehké kroky. Při dobrém běhu nedupete jako slon. Běžíte lehce a tiše. Ať už je vaše váha jakákoliv, vaše chodidla by s sebou neměla při dopadu hlasitě plácnout. Běhat s lehkostí je mnohem efektivnější a způsobuje tělu menší trauma.

Hluboce a pravidelně dýchejte

Ať už při běhání dýcháte pusou nebo nosem, snažte se dýchat rytmicky a hluboce. Vyhněte se rychlému a povrchnímu dýchání. Brzy se tak vyřídíte a dojde vám dech. Hluboké dýchání vám pomůže lépe okysličit svaly a je méně energicky náročné. Ze začátku zkuste třeba dýchat jednou za dva kroky a jak se bude vaše kondice zlepšovat, dobu prodlužujte. Nebojte, neudusíte se.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno