Běhání patří mezi nejefektivnější způsoby, jak své staré já hodit do formy a získat konečně postavu svých snů a zlepšit si zdraví. Pokud však s pohybovou aktivitou začínáte, máte zdravotní problémy, či nadváhu, může být pro vás vhodnější místo běhu začít s pouhou chůzí,která si při určité pravidelnosti v efektivitě s během nezadá.
Nejeden dnešní člověk běžel naposledy v tělocviku na základní škole, nebo když mu ujížděl autobus. Co pak, když se rozhodne, že už bylo toho sedavého nic nedělání dost a bude se sebou chtít něco udělat?
Pokud se netrénovaný člověk vrhne ihned na běhání, což je, ač se to nezdá, velmi namáhavá pohybová aktivita, může mu to spíše ublížit než pomoci. Nejenže může být omezen zdravotními problémy, nebo nadváhou, ale ochablé svaly na nohou a chodidlech si přímo říkají o zranění z náhlé zátěže.
Proto je vhodnější zvolit alespoň ze začátku jako hlavní aktivitu chůzi. Nejenže vám při tom nebude na umření, jako po pár stech uběhnutých metrech, ale bude to i šetrnější ke kloubům nosních končetin. Navíc, díky menší počáteční zátěži je také mnohem pravděpodobnější, že si chůzi neznechutíte, tak jako náročnější běh a bude vás to bavit.
Efektivita chůze ve srovnání s během
Co vás možná překvapí je fakt, že energetický výdej je u rychlejší chůze a pomalejšího běhu cca 7km za hodinu prakticky stejný a při vyšších rychlostech chůze běh dokonce převyšuje. Takže se rozhodně nedá říci, že by byla chůze jen náhražkovou aktivitou.
Chůze se dá navíc mnohem lépe zařadit jako součást všedního života – místo dvou zastávek MHD ten kousek ujít pěšky, nejezdit výtahem, ale po schodech,… Malé střípky dají pak dohromady velký rozdíl.
Pokud chcete mít nad tím kolik toho denně ujdete přehled, můžete si pořídit krokoměr, který vám řekne, jak na tom jste. Podle počtu kroků za den se tak dá i charakterizovat váš životní styl :
- Neaktivní způsob života – 5000 kroků a méně za den
- Málo aktivní život- 5000 až 7499 kroků za den
- Nedostatečně aktivní život – 7500-9999 kroků za den
- Aktivní způsob života – 10000 až 12499 kroků za den
- Vysoce aktivní život – 12500 a více kroků za den
Kombinace běhu s chůzí
Asi každý pozná temním “indiánský běh”, neboli střídání běhu s chůzí. Pokud nechcete zůstat jen u chození, ale zase ještě nejste v takové formě, abyste zvládli delší souvislý běh, je kombinace běhu s chůzí dalším krůčkem kupředu. Začnete chůzí, abyste se rozehřáli, poté přejdete do běhu a až budete cítit, že už nemůžete, přejdete opět do chůze. Výhodou je, že se při tom nezastavujete, jdete stále kupředu. Neztrácíte tak čas, a pořád spalujete energii.
Tímto způsobem tak může i naprostý běžec začátečník “uběhnout” i delší trasy. Klíčem je jen nepřepálit začátek a nevyběhnout jak utržený ze řetězu. Práce s energií a dobré rozvržení sil je klíčem k úspěchu.