Běhání v zimě: běh v mrazu

Navzdory rozšířenému názoru, že v zimě se moc běhat nedá, si ukážeme, že opak je pravdou a takové běhání v zimě má mnoho plusů, proč do toho jít. Pokud již běháme pravidelně delší dobu, tak už jen z toho důvodu, abychom neztratili formu se do zimního běhání vyplatí jít. To však ale není jediný důvod.

Řada kondičních běžců se s příchodem zimy ukládá takřka k běžeckému zimnímu spánku. Je to ale škoda, protože běhání v zimě s sebou přináší řadu výhod. Kromě té nejdůležitější – že přes zimu neztratíme natrénovanou formu, se můžeme při pravidelném zimním běhání hřát pocitem, že děláme něco pro naši obranyschopnost. Díky pravidelnému pohybu i v zimních měsících se tak nemusíme bát ani toho, že přes kritické vánoční období nabereme nechtěná kila navíc, která bychom pak opět pracně shazovali.

Důležité zásady pro běhání v zimě

Běhání v zimě má některá základní pravidla, jejichž dodržováním si ušetříte řadu zdravotních problémů, jako jsou záněty mandlí a hrdla, angína nebo v nejhorším případě i zápal plic. Nejdůležitějším z nich je: nedivočit. V zimě se netrénuje rychlost a netrhají se rekordy. Je důležité běhat pomalejším tempem a zátěž naběhat spíše na vzdálenosti než intenzitě. Snažte se dýchat nosem a vydechovat pusou. Rozhodně se vyvarujte přímému vdechování studeného vzduchu pusou. Vhodným doplňkem je při zimním běháním rouška nebo šátek přes pusu. Tímto způsobem lze bezproblémově běhat i při nízkých teplotách pod nulou.

Před samotným běháním je dobré se doma v teple pořádně protáhnout, rozhýbat a rozehřát. Po doběhání je důležité se ihned vrátit do tepla dříve, než stačíme vychladnout a pot mrznout. Po běhu je dobré svaly opět protáhnout a dopřát si důkladnou, teplou sprchu, která svaly uvolní.

Doporučené oblečení pro běhání v zimě

Je silně doporučeno běhat ve více vrstvách oblečení, přičemž ta první,která se dotýká kůže, by měla být z funkčního materiálu, který se postará o rychlé odvádění potu pryč od pokožky, do vyšších vrstev oblečení, díky čemuž předejdeme prochlazení organismu. Největší chybou, kterou můžete udělat je, že si vezmete bavlněné tričko, které v sobě vlhkost zadržuje a studí pak po celou dobu běhu. Pokud takové tričko v létě příjemně chladí, tak v zimě jde o zdraví. Střední vrstvu běžeckého oblečení by měla tvořit mikina, ideálně opět z funkčního materiálu a vrchní vrstvu poté při nižších teplotách nebo silnému větru tvoří pevná bunda, kterou by neměl vítr proniknout.

Dalším nezbytným doplňkem je při běhání v zimě čepice. Je prokázáno, že hlavou a krkem uniká až 40% tělesného tepla, takže na hlavu teplou čepici a kolem krku buď límec bundy nebo šátek/šálu. nezapomínejte také na rukavice. I když se to dá přežít, jsou zmrzlé ruce opravdu nepříjemné. Nepodceňujte ani ponožky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno