Anorexie

Anorexie je závažná duševní nemoc, kdy dotečná odmítá jíst a má nereálné představy o svém těle. Je například úplně vyhublá a ještě si připadá tlustá. Rozebereme si, co to je vlastně anorexie a jaké má následky na lidské tělo.

Anorexie je zařezena do skupiny onemocnění s názvem poruchy příjmy potravy. Anorexie se skoro u všech případů týká žen. Mužů je jen pár jednotek procent. U dívek se anorexie ubjevuje zéjména v období dospívání. V hodně případech je spouštěcím signálem snaha přispůsobyt se trendu hubenosti a dokonalosti. Dívky si poté myslí, že když budou hubené budou už jen štastné. Ale to je velký omyl. Wikipedie uvádí, že spouštěčem může být i rozvod rodičů, úmrtí v rodině či přechod na jinou školu.

Anorexie charakteristika

Anorexie začíná tak, že dívka jí stále méně a méně a ve finále jí třeba jedno jablko denně. Snižují nejen příjmy jídla, ale také nedostatečně pijí. Častí také je, že dívka chce efekt svého hubnutí ještě zvýšit a tak nasadí ještě nějaké aerobní cvičení. V extrémních situacích anorexie dívky dokonce zvrací či užívají různá projímadla atd.

Anorexie projevy

Na diagnostiku anorexie se používá mezinárodní klasifikace nemocí MKN 10:

  • Úbytek hmotnosti (nebo u dětí chybění přírůstku hmotnosti) minimálně o 15% oproti tělesné hmotnosti normální pro daný věk a výšku nebo BMI index je 17,5 a méně
  • Hmotnost si pacient/pacientka snižuje sám/sama dietami
  • Vnímání sebe sama jako příliš tlusté/tlustého, přetrvávající strach z tloušťky, zkreslených představách o vlastním těle
  • Výrazná porucha hypotalamo-hypofyzo-gonadální osy projevující se u žen amenoreou, u mužů ztráta libida a potence
  • Při začátku před pubertou je tato opožděna či zastavena
  • ztráta menstruace, nespavost, nesoustředěnost

Toto je lékařská klasifikace, ale ostatní si mohou všimnout hlavně odmítání potravy či si jídlo vezmou, ale následně je v pokoji vyzvrací.

Anorexie videa

Připravily jsme pro vás výběr videí, které se věnují problematice anorexie.

Diagnoza Anorexie
-účinkuje Doc. MUDr. Hana Papežová
-pořad můžete shlédnout na tomto odkazu.

Diagnóza Mentální anorexie a bulimie
– pořad můžete shlédnout na tomto odkazu.

Máte Slovo – Zákeřná mentální anorexie a bulimie
-Paní Jílková moderuje debatu o anorexii a bulimii. Vystupují v ní zástupci modelingu, samotných bývalých anorektiček, lékaři atd. Velmi zajímavé.
– pořad můžete shlédnout na tomto odkazu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno