Autogenní trénink využívá autosugesce

Autogenní trénink je oblíbená relaxační technika, která je využívána k navození takových tělesných stavů, jež pomáhají uvolnit náš organismus i mysli. Tolik ve zkratce k definici autogenního tréninku. Podívejme se ale na to, jak nám může pomoci v praxi.

Autogenní trénink rozpracoval J. H. Schultz a díky němu se s ní seznámila odborná i laická veřejnost. Tato relaxační technika pracuje s lidskou představivostí, díky které pomáhá navozovat relaxační stavy, jež přispívají k uvolnění mysli i těla. V současné době se autogenní trénink stává opět oblíbeným. Doba je hektická a lidé hledají různé způsoby relaxace.

Jak autogenní trénink probíhá?

Autogenní trénink je nejlepší zpočátku realizovat pod vedením zkušeného terapeuta. Ten vám vše vysvětlí a provede vás uvolněním těla i mysli.

Nižší stupeň autogenního tréninku probíhá takto:

  • tíha v kočetinách
  • navození tepla v končetinách
  • zklidnění dechu
  • pravidelná srdeční činnost
  • pocit tepla v nadbřišku
  • pocit chladného čela

Autogenní trénink pracuje s autosugescí. To znamená, že je nutné, aby člověk zapojil svoji mysl. Představuje si například tíhu v končetinách, uvědomuje si, jak jsou jeho paže i nohy těžké. Pak si představuje teplo v končetinách, jako když si je nahřívá u kamen nebo na slunci.

Proč je autogenní trénink dobrý?

Autogenní trénink vede k uvolnění mysli i těla. Navíc nám může pomoci zbavit se různých závislostí. Pod vedením terapeuta si klient může při autogenním tréninku vkládat do mysli různé formulace, jako jsou jeho cíle nebo předsevzetí. Například „budu více cvičit“, „budu klidnější“, „budu se více usmívat“. Vyšší stupeň autogenního tréninku se může rovnat až meditaci – dochází například k vyvolání představy barev, předmětu apod. Může se jednat o meditaci o vlastních problémech a hledat cestu k jejich řešení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno